A A A

USA nie chcą zakazywać stosowania robotów-zabójców

6 grudnia 2021, 15:00
Zakaz używania automatycznych maszyn bojowych był przedmiotem dyskusji w ONZ.
USA nie chcą zakazywać stosowania robotów-zabójców

Stawiają na terminatory

Przedstawiciele USA odrzucili propozycję Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uregulować lub zakazać używania robotów wojskowych, których przeznaczeniem jest niszczenie przeciwnika za pomocą środków bojowych.

Stany Zjednoczone zamiast zakazu albo wiążącego uregulowania stosowania takich maszyn zaproponowały w ONZ wprowadzenie „kodeksu postępowania" dotyczącego takich urządzeń.

Spotkanie robocze, w którym wzięli udział eksperci rządowi, odbyło się w Genewie. Urzędnicy dyskutowali o znalezieniu kompromisu w sprawie broni autonomicznej używanej przez armie niektórych państw. Spotkanie miało na celu omówienie stanowisk przed konferencją poświęconą „Konwencji o niektórych broniach konwencjonalnych", która odbędzie się w dniach 13–17 grudnia.

Josh Dorosin, przedstawicielka USA powiedziała w Genewie: „naszym zdaniem najlepszym sposobem na osiągnięcie postępu byłoby opracowanie niewiążącego kodeksu postępowania".

ONZ organizuje rozmowy w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie stosowania robotów-zabójców od 2017 roku. W 2018 roku o wprowadzenie zakazu używania takich maszyn zaapelował szef ONZ António Guterre, ale kraje na razie nie uzgodniły nawet wspólnego stanowiska, czy należy regulować używanie takiej broni.

Pomysł prawnie wiążącego porozumienia w sprawie broni autonomicznej odrzuciło oprócz USA wiele krajów, w tym Indie.

fot. Computerizer – Pixabay


Piotr Bogucki
Tagi: technologie
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto