A A A

USA pozywają Edwarda Snowdena

18 września 2019, 13:20
Stany Zjednoczone składają pozew cywilny przeciwko byłemu pracownikowi CIA.
USA pozywają Edwarda Snowdena

Edward Snowden, pracujący przed laty w Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) oraz świadczący usługi na rzecz Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) jako podwykonawca firmy Dell, jest autorem pamiętnika „Permanent Record" („Pamięć nieulotna"), który ukazał się w druku 17 września br. W publikacji ujawniono masową inwigilację obywateli przez agencje rządowe.

W komunikacie opublikowanym przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ) stwierdzono, że Snowden wydał swoją książkę bez przedłożenia jej agencjom rządowym do przeglądu, czym naruszył obowiązki wynikające z umów podpisanych z NSA i CIA. Z treści pozwu wynika ponadto, że Snowden wygłosił publiczne przemówienia dotyczące zagadnień wywiadowczych (również z naruszeniem umów o zachowaniu poufności).

Złożony pozew nie ma na celu zatrzymania publikacji pamiętników ani ograniczenia ich rozpowszechniania w Stanach Zjednoczonych. Rząd zamierza tylko uniemożliwić Snowdenowi czerpanie korzyści ze sprzedaży „Permanent Record".

Jako współodpowiedzialnych za przygotowanie publikacji wskazuje się również przedstawicieli firm zaangażowanych w wydanie. Stany Zjednoczone pozywają wydawcę wyłącznie po to, aby zagwarantować, że żadne środki ze sprzedaży książki nie zostaną przekazane Snowdenowi (lub wskazanym przez niego osobom bądź instytucjom).

– Edward Snowden naruszył zobowiązania wobec Stanów Zjednoczonych; wziął je na siebie, podpisując umowy jako osoba zatrudniana w CIA i jako kontrahent NSA – powiedział zastępca prokuratora generalnego Jody Hunt z DoJ. – Zdolność USA do ochrony informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego zależy od przestrzegania przez pracowników i podwykonawców umów o zachowaniu poufności, w tym obowiązków w zakresie przeglądu publikacji. Wytoczony proces pokazuje, że Departament Sprawiedliwości nie toleruje naruszania tych zasad. Nie zezwalamy nikomu na wzbogacanie się kosztem Stanów Zjednoczonych.

Sprawą zajmują się Wydział Cywilny DoJ i Biuro Prokuratora dla Dystryktu Wschodniego Wirginii. Przeciwko Snowdenowi prowadzone jest osobne postępowanie karne.

Edward Snowden przebywa obecnie w Rosji. W roku 2013 przekazał on prasie około 200 tysięcy poufnych, tajnych oraz ściśle tajnych dokumentów NSA.

fot. Wikipedia


Adam Wiśniewski
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto