A A A

Ukraina zaatakowana w cyberprzestrzeni

14 stycznia 2022, 14:45
Hakerzy włamali się na strony WWW ukraińskiego rządu. Niektóre z nich nie działają.
Ukraina zaatakowana w cyberprzestrzeni

Wyłączone państwowe serwisy

Dzisiaj, 14 grudnia, wiele stron rządowych Ukrainy zostało wyłączonych z powodu ataku hakerskiego. Zdarzenie dotyczy m.in. witryn ministerstwa spraw zagranicznych i ministerstwa edukacji. Włamywacze zamieścili na zhakowanych stronach hasła skierowane do Ukraińców, przekreśloną flagę i mapę Ukrainy.

Hakerzy napisali m.in.: „Ukraińcy! ... Wszystkie informacje o Was stały się publiczne. Bój się i oczekuj gorszego. To twoja przeszłość, teraźniejszość i przyszłość".

O ataku poinformował rzecznik ukraińskiego MSZ, Oleg Nikolenko. W wiadomości wysłanej do serwisu The Guardian czytamy: „W wyniku masowego cyberataku strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych agencji rządowych jest chwilowo niedostępna".

Ukraińscy urzędnicy podejrzewają o atak przestępców z Rosji. Mówią, że wrogie Ukrainie rosyjskie działania w cyberprzestrzeni mają długą tradycję.

Rzeczywistych sprawców ataku próbują znaleźć ukraińskie służby. Specjaliści pracują też nad przywróceniem działania wyłączonych stron WWW.

fot. Pixabay


Piotr Bogucki
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto