A A A

Unia Europejska chce przyspieszyć program kosmiczny

30 czerwca 2020, 08:40
Fundusz o wartości miliarda dolarów ma pobudzić rozwój europejskich technologii rakietowych.
Unia Europejska chce przyspieszyć program kosmiczny

System Galileo zostanie ukończony 3 lata przed terminem.

Thierry Breton, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego, udzielił wywiadu, w którym mówił o konieczności dotrzymania kroku prywatnym firmom zajmującym się technologiami rakietowymi (takim jak SpaceX) i coraz bardziej ambitnemu programowi kosmicznemu Chin.

 

Przyspieszenie i fundusze

W rozmowie z Reutersem Breton powiedział, że Unia Europejska przyspieszy budowę konstelacji satelitów systemu pozycjonowania Galileo. Ostatni orbiter zostanie wystrzelony w 2024 r. (a nie, jak planowano, w roku 2027).

Unia po raz pierwszy wykorzysta środki z budżetu w celu wsparcia programu budowy rakiet nośnych wielokrotnego użytku (takich, nad jakimi pracuje SpaceX). Planuje się podpisanie wartej miliard euro umowy z przedsiębiorstwem Arianespace, które w zamian za gwarantowane unijne zamówienia położy większy nacisk na projektowanie rakiet nośnych następnej generacji (Ariane 6 i Ariane 7).

 

Nie zostać w tyle

Przez kilka ostatnich dekad Unia starała się uniezależnić od technologii rakietowych Stanów Zjednoczonych i Rosji. Założona w 1980 r. międzynarodowa korporacja Arianespace w 2004 r. mogła się pochwalić 50-procentowym udziałem w rynku komercyjnego wynoszenia satelitów na orbitę geostacjonarną. Obecnie coraz wyraźniej zagrażają jej jednak Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna albo przedsiębiorstwa takie jak SpaceX.

Breton ma nadzieję, że w kolejnym unijnym budżecie uda się wygospodarować na technologie kosmiczne środki w wysokości 16 mld euro. Z tej sumy miliard euro miałby zostać przeznaczony na Europejski Fundusz Kosmiczny, wspierający działalność startupów.

Komisarz wspomina ponadto o uruchomieniu ogólnoeuropejskiej satelitarnej sieci szerokopasmowej i rozpoczęciu prac nad systemem zarządzania ruchem kosmicznym, który będzie zapobiegał kolizjom satelitów, coraz bardziej prawdopodobnym ze względu na szybko rosnącą liczbę orbiterów.

fot. Arianespace


Adam Wiśniewski
Tagi: GPS, SpaceX
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto