A A A

Unia Europejska planuje wprowadzić cyfrowy portfel

2 czerwca 2021, 08:00
Pozwoli on obywatelom 27 krajów przechowywać szczegóły płatności i hasła, a także korzystać z usług prywatnych i publicznych za pomocą jednego identyfikatora internetowego.
Unia Europejska planuje wprowadzić cyfrowy portfel

W wirtualnym schowku będziemy przechowywać m.in. prawo jazdy

Do tej pory poszczególne państwa członkowskie UE uruchamiały własne cyfrowe identyfikatory, jednak nie wszystkie z nich okazały się ze sobą zgodne, a europejscy komisarze oceniają zainteresowanie takimi usługami jako stosunkowo niskie. W związku z pandemią, która zmusza wiele osób do korzystania z internetu w większym niż dotąd stopniu, UE planuje promować ideę cyfrowego identyfikatora jako sposobu na łatwiejszy dostęp do usług publicznych i prywatnych.

 

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Na razie wiadomo (choć szczegóły nie są jeszcze ustalone), że użytkownicy będą mogli otworzyć aplikację za pomocą technik biometrycznych: skanowania odcisków palców lub siatkówki. Portfel cyfrowy nie będzie obowiązkowy. Unijni urzędnicy planują w wysokim stopniu chronić prywatność obywateli, dlatego mają uniemożliwi firmom wykorzystywanie danych zebranych z identyfikatorów do celów marketingowych i innych działań handlowych. Nowy system ma być wdrożony za ok. rok.

fot. USA-Reiseblogger – Pixabay>


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto