A A A

Uniwersalny kodeks Wikipedii

3 lutego 2021, 09:15
Fundacja Wikimedia publikuje zbiór zaleceń dla autorów haseł w sieciowej encyklopedii.
Uniwersalny kodeks Wikipedii

1600 słów

Ponad 1500 wolontariuszy uczestniczyło w tworzeniu uniwersalnego kodeksu postępowania (Universal Code of Conduct, Powszechne Zasady Postępowania), opublikowanego właśnie przez Fundację Wikimedia. Zapisano w nim zbiór zasad, które powinny być przestrzegane przez autorów haseł Wikipedii i użytkowników sieciowej encyklopedii.

 

Tego chcemy, tego nie

Członkowie zespołu pracującego nad kodeksem uczestniczyli w 19 różnych projektach Fundacji Wikimedia, zamieszkują pięć kontynentów i posługują się 30 językami. Sam dokument zredagowano tak, aby był on zrozumiały dla każdego i liczył 1600 wyrazów. Zdefiniowano w nim pojęcia nękania i niedopuszczalnego zachowania.

W kodeksie wydzielono dwie sekcje; opisano w nich zachowania pozytywne, (oczekiwane od użytkowników, redaktorów i pracowników fundacji) oraz niedopuszczalne, które Wikimedia stara się zwalczać.

Do pierwszej grupy należą m.in.: empatia, wzajemny szacunek, zakładanie dobrej woli, pomoc innym użytkownikom (początkującym redaktorom) i docenianie cudzej pracy. Zachowania negatywne to z kolei nękanie, groźby, nadużywanie władzy przez osoby pełniące w fundacji jakiekolwiek funkcje, obrażanie itp.

Na razie (3 lutego 2021 roku) wersja kodeksu w języku polskim jest dopiero redagowana.

fot. Fundacja Wikimedia


Adam Wiśniewski
Tagi: Wikipedia
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto