A A A

Uniwersytet Stanforda rozpoczął zajęcia VR

6 grudnia 2021, 14:00
Tylko wyobraźnia ograniczała studentów podczas zajęć prowadzonych całkowicie w rzeczywistości wirtualnej.
Uniwersytet Stanforda rozpoczął zajęcia VR

Wirtualna edukacja

Jeremy Bailenson, nauczyciel komunikacji z Uniwersytetu Stanforda, legitymujący się 20-letnim stażem, postanowił przeprowadzić eksperymentalne zajęcia odbywające się wyłącznie w rzeczywistości wirtualnej (Vrtual Reality, VR). Dla potrzeb letniego kursu wykorzystał oprogramowanie Engage, które pozwoliło uczniom i nauczycielom wchodzić w interakcje w środowisku wirtualnym.

Zajęcia odbywały się na Facebooku; studenci korzystali z fałszywych kont za wiedzą koncernu. W zamian za zgodę portalu profesor użył zestawu słuchawkowego firmy Oculus, która jest spółką zależną Facebooka (obecnie koncernu Meta).

 

Ręka w rękę z awatarem

Każde zajęcia w przestrzeni VR trwały tylko 30 minut, co miało zapobiec chorobie symulatorowej u studentów. Zadania obejmowały m.in. udział w zajęciach medytacji w przestrzeni kosmicznej, tworzenie spektaklu z awatarami i budowanie unikalnej sceny.

Dotychczas dwie grupy przeszły letni kurs w VR, co dało profesorom 3000 godzin danych na temat przebiegu zajęć wyłącznie w rzeczywistości wirtualnej. Informacje te mają służyć wzbogaceniu wiedzy na temat adaptacji behawioralnej do VR i możliwości zastosowania tej technologii w edukacji.

fot. kalhh – Pixabay

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto