A A A

Urodziny polskiego internetu

18 sierpnia 2014, 07:10
Minęło 23 lata od symbolicznego podłączenia Polski do internetu. Minęło 23 lata od symbolicznego podłączenia Polski do internetu. Ale tak naprawdę - kto pierwszy w naszym kraju "podłączył" się do sieci?
Urodziny polskiego internetu

17 sierpnia Uniwersytet Warszawski wysłał pierwszego e-maila w historii kraju. Korespondencja trafiła do Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii. Ta data uważana jest za oficjalny początek globalnej sieci w Polsce. Jest jednak jeszcze jedna teoria.

Do dzisiaj trwają spory, czy w rzeczywistości Polacy nie znaleźli się w Sieci rok wcześniej - pracownicy Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie wysyłali korespondencję do CERN-u w Genewie  kilkanaście miesięcy wcześniej. Doktor Grzegorz Polok, bo o nim mowa, miał w listopadzie 1990 roku otrzymać maila z pierwszy numerem IP w historii Polskiego internetu - IP 192.86.14.0.

Łącze miało prędkość 9600 bitów na sekundę, koszt jego miesięcznego utrzymania wynosił około 1300 zł (wtedy było to 13 mln złotych).

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
bariklo
bariklo
19 sierpnia 2014, 17:17
13 milionów za łącze do internetu :P TP się ceniła :D
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto