A A A

USA ostrzegają UE przed antyamerykańską polityką technologiczną

17 czerwca 2021, 14:00
Amerykanie mają obiekcje dotyczące unijnej polityki technologicznej.
USA ostrzegają UE przed antyamerykańską polityką technologiczną

Sygnał ostrzegawczy

Prezydent USA, Joe Biden, był w tym tygodniu gościem w Parlamencie Europejskim. Tuż przed jego wizytą Stany Zjednoczone ostrzegły Unię Europejską przed dalszym prowadzeniem protekcjonistycznej polityki, której negatywne skutki odczuwają amerykańskie firmy. Wątpliwości Białego Domu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego budzi nowa Ustawa o Rynkach Cyfrowych (zwana skrótowo DMA), planowana przez Wspólnotę.

 

Uczciwa konkurencja

Ustawa ma ograniczyć potęgę tzw. Big Techu i zwiększyć konkurencyjność technologiczną. Unia chce, by największe firmy musiały m.in. udostępniać własne dane przedsiębiorstwom prowadzącym działalność na ich platformie. Przykładowo, Amazon ukrywa przed sprzedawcami część statystyk i uniemożliwia im w ten sposób dokładne śledzenie trendów sprzedażowych, samemu osiągając dzięki tym danym korzyści. Lista postulatów UE jest bardzo obszerna – to największa od 20 lat tak duża zmiana przepisów dotyczących technologii.

 

W imię dobrej współpracy

- Niepokoją nas szczególnie ostatnie komentarze sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. Ustawy o Rynkach Cyfrowych, które sugerują, że DMA powinna skupiać się tylko na pięciu największych amerykańskich firmach – takie słowa padają w e-mailu przedstawiciela Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ujawnionym prze Financial Times.

Amerykanie są zdania, że sztuczne ograniczenia mogą zaszkodzić obywatelom Europy i zahamować innowacje gospodarcze w państwach członkowskich. Obecny kształt aktu ma zdaniem Białego Domu mocno utrudniać wypracowanie wspólnych regulacji. Jest to o tyle istotne, że podczas szczytu w Brukseli padło zobowiązanie stworzenia Rady Handlu i Technologii. W nawiązaniu porozumienia nie pomagają natomiast deklaracje takie jak wypowiedź eurodeputowanego z Niemiec, który wprost nazwał Google'a, Amazona, Apple'a, Facebooka oraz Microsoft największymi problemami dla UE.

O wątpliwościach zostali już oficjalnie poinformowanie delegaci UE. Temat jest poruszany przy okazji szczytu G7 nieprzypadkowo. W ostatnim czasie trwa proces odbudowy zachwianych w ostatnich latach relacji między Stanami Zjednoczonymi a Wspólnotą. Jednym z sygnałów poprawy nastrojów ma być wyjaśnienie trwającego już 17 lat sporu o dotacje dla producentów samolotów. Strony uznały, że nie będą ostatecznie nakładać na siebie wzajemnych kar finansowych.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Google aktualizuje harmonogram
27 lipca 2021
Poznaliśmy szczegóły nowego planu wdrażania w przeglądarce Chrome tzw. piaskownicy prywatności, mechanizmu FLoC i wyłączania obsługi...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto