A A A

Uważaj na trujące drukarki

2 sierpnia 2007, 11:18
Uważaj na trujące drukarki

Z badań australijskich naukowców wynika, że niektóre pracujące drukarki laserowe emitują do powietrza drobiny tonerów, w stężeniu szkodliwym dla zdrowia człowieka. Naukowcy przyjrzeli się 62 sprzedawanym obecnie drukarkom firm HP, Toshiba, Cannon i Ricoh. Aż w 17 przypadkach stwierdzono wysoką emisję cząsteczek tonera. W skrajnych przypadkach emisja szkodliwych substancji była porównywalna z wydzielanymi przez palący się papieros. Wdychane do płuc cząsteczki tonerów mogą powodować problemy z oddychaniem. Stwierdzono także ich rakotwórcze działanie.

Na szczęście nie wszystkie badane drukarki wydzielały w czasie pracy takie ilości szkodliwych substancji. W przypadku niektórych modeli emisja była bardzo mała - wręcz trudna do zmierzenia. Okazuje się, że problem ten można zniwelować, o ile dobrą wolę wykażą producenci urządzeń.

Źródło: Daily Tech


Maciej Płochocki PCF
Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
amek
opera
4 sierpnia 2007, 12:12
uf
szczęście że używam atramentówki
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto