A A A

Uzależnienie od smartfonów jako zaburzenie psychiczne

3 grudnia 2019, 11:05
Intuicja znalazła potwierdzenie w nauce. Nowy problem dotyka coraz większej liczby ludzi na świecie.
Uzależnienie od smartfonów jako zaburzenie psychiczne

Choć smartfony bardzo ułatwiły nam życie, dając dostęp na bieżąco do przydatnych informacji i aplikacji, to korzystanie z nich ma też swoją ciemną stronę. Naukowcy oficjalnie potwierdzili, że istnieje taki rodzaj zaburzenia psychicznego jak uzależnienie od smartfonów.

O problemie tym mówiło się od dłuższego czasu, głównie w środowiskach psychologów i osób odpowiedzialnych za wychowanie młodych ludzi, jednak określano go raczej intuicyjnie. Tymczasem badania przeprowadzone w King's College London pokazały, że uzależnienie od smartfonów jest realnym problemem psychicznym, który dotyczy już ogromnej liczby ludzi na świecie.

Opis badania i wnioski opublikowane zostały w czasopiśmie „Psychiatry" wydawanym przez British Medical Council. Medyczne określenie stanu, o którym mowa, to „problematyczne używanie smartfonów" (problematic smartfon usage – PSU). Badania wykazały, że problem dotyczy prawie co czwartej osoby poniżej 25. roku życia.

Niepokój, brak snu, depresja

Analizy prowadzone były z wykorzystaniem danych z 41 wcześniejszych badań, obejmujących okres od 1 stycznia 2011 r. do 15 października 2017 r.

Właśnie w 2011 r. smartfony zaczęły wchodzić do powszechnego użytku, trafiając też w ręce nastolatków, a coraz częściej również dzieci. Jednocześnie zauważalny stawał się wzrost problemów psychicznych u tej grupy wiekowej. Dlatego też naukowcy zaczęli się zastanawiać nad potencjalnym wpływem używania telefonów komórkowych na zdrowie młodych ludzi.

Badania uwzględnione w analizach przeprowadzono w Europie (9), Azji (30) i Ameryce (2); dotyczyły one łącznie 41 871 osób – dzieci i młodzieży do 25. roku życia – z czego 55% stanowiły dziewczyny. Mediana częstości występowania PSU w tym gronie wyniosła 23,3%. Stwierdzono, że problematyczne używanie smartfonów wiązało się przede wszystkim ze zwiększonym prawdopodobieństwem depresji, zwiększonym niepokojem, wyższym dostrzeganym stresem, gorszą jakością snu i obniżonymi wynikami w nauce. W pojedynczych przypadkach PSU prowadziło nawet do prób samobójczych.

A zatem, zdaniem naukowców, w ponad 23% analizowanych przypadków korzystanie ze smartfona odpowiada wzorom zachowań wskazujących na uzależnienie behawioralne. Wobec tego, jak postulują badacze, konieczne jest pilne wypracowanie narzędzi diagnozy PSU i zapobiegania powszechnemu szkodliwemu wpływowi smartfonów na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie młodych ludzi.

fot. 123RF


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto