A A A

Użytkownicy Apple atakowani, bo… mają więcej pieniędzy!

23 kwietnia 2016, 10:00
Graham Cluley, ekspert bezpieczeństwa i współpracownik firmy ESET, ostrzega użytkowników urządzeń firmy Apple przed wymierzonym w nich nowym atakiem. Celem oszustwa jest wyłudzenie danych dostępowych do konta Apple i w konsekwencji kradzież danych osobowych, w tym m.in. adresu zamieszkania czy danych karty kredytowej.
Użytkownicy Apple atakowani, bo… mają więcej pieniędzy!

Jak dochodzi do ataku? Użytkownicy urządzeń z nadgryzionym jabłkiem otrzymują od nadawcy „AppleInc" wiadomość SMS, w której są informowani, że ich dostęp do Apple ID - konta służącego do zarządzania urządzeniami oraz kupowania aplikacji - niedługo wygaśnie. Wiadomości SMS, zawierające pułapkę są przygotowane wyjątkowo starannie. Każda z nich adresowana jest do użytkownika jego imieniem oraz nazwiskiem i jest podpisana w taki sposób, by sugerować, że została wysłana przez firmę Apple.

Wiadomość zachęca swoje ofiary do kliknięcia w link prowadzący do strony przypominającej tę, przeznaczoną do logowania do konta Apple, służącego m.in. do autoryzacji zakupów w App Store i iTunes. Jeśli ofiara zaloguje się na stronie, podając wcześniej swój AppleID i hasło, wyświetlony zostanie komunikat, że jej konto jest zablokowane ze względów bezpieczeństwa. Aby odblokować konto, użytkownik proszony jest o podanie prywatnych danych, tj. daty urodzenia, numeru telefonu, adresu czy danych karty kredytowej.

Jak twierdzą eksperci z firmy ESET, cyberprzestępcy świadomie wykorzystują zaufanie ludzi do marki Apple i w ten sposób skłaniają ich do podania prywatnych informacji. Eksperci radzą aby zachować ostrożność przy klikaniu w linki otrzymane za pomocą wiadomości SMS czy maili.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto