A A A

VR nauczy, jak zwalniać pracownika

12 sierpnia 2019, 12:50
Firma Talespin opracowała narzędzie do nauki prowadzenia trudnych rozmów.
VR nauczy, jak zwalniać pracownika

Rzeczywistość wirtualna (VR) nabiera znaczenia jako narzędzie szkoleniowe. Technologia ta może zwiększyć poczucie realizmu w trakcie procesu uczenia się i pozwolić ludziom ćwiczyć zachowania w sytuacjach trudnych do zaaranżowania w zwykłym świecie.

Kalifornijska spółka Talespin dostarcza narzędzia pozwalające szkolić pracowników z wykorzystaniem systemów VR, wpajając personelowi zarówno umiejętności czysto zawodowe (takie jak wykonywanie określonych czynności), jak i interpersonalne.

Dziełem firmy jest między innymi Barry – wirtualna postać, na której można uczyć się zwalniania kogoś z pracy bez doprowadzania do sytuacji konfliktowych. Jeżeli osoba rozmawiająca z Barrym nie potrafi przekazać mu w odpowiedni sposób przyczyn i motywów, dla których musi opuścić firmę, awatar zacznie przejawiać skrajne zachowania: histerię lub agresję.

Kyle Jackson, dyrektor generalny firmy Talespin, zaznacza, że Barry wygląda całkiem realistycznie, ale zachowuje się zgodnie z ustalonym scenariuszem: osoby zwalniane z pracy reagują przeważnie sztampowo, a w czasie treningu należy przyswoić sobie wzorce postępowania odpowiadające takim właśnie standardowym reakcjom. Dopracowania wymaga natomiast sposób prezentowania emocji przez awatar: Jackson przyznaje, że mowa ciała Barry'ego różni się od tej znanej z kontaktów z żywymi postaciami.

Narzędzie w postaci wirtualnego partnera powinno też znaleźć zastosowanie przy ćwiczeniu postępowania w innych sytuacjach, w których należy wykazać się umiejętnościami interpersonalnymi (takich jak negocjacje handlowe, rozstrzyganie sporów między pracownikami albo konsultacje telefoniczne).

fot. Talespin


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Długopis-dyktafon Olympus VP-20
17 lutego 2020
Olympus wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dziennikarzy i projektuje ciekawy gadżet – elegancki dyktafon wizualnie przypominający długopis.

Nowości w aplikacji Telegram
17 lutego 2020
Telegram nie ma tak wielu użytkowników jak Messenger czy WhatsApp, ale wciąż nieźle sobie radzi. Doczekał się właśnie kolejnej aktualizacji.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto