A A A

W 2012 roku uważaj na smartfona!

29 grudnia 2011, 10:18
W 2012 roku uważaj na smartfona!

Według prognoz ekspertów z firmy antywirusowej ESET, kolejny rok przyniesie kilka zmian w dotychczasowym ekosystemie zagrożeń komputerowych – użytkownicy szybko zapomną o znanym robaku internetowym Conficker, a ich uwaga skupi się na zagrożeniach mobilnych.

W 2012 roku, według danych statystycznych Gartnera, Windows 7 stanie się najczęściej wykorzystywanym systemem operacyjnym, spychając z pozycji dotychczasowego lidera Windowsa XP. Eksperci firmy ESET przewidują, że konsekwencją tej zmiany będzie zmniejszenie liczby infekcji Confickerem – zagrożeniem, które zaraża komputery wykorzystując lukę w usłudze RPC starszych systemów Windows. Zniknięcie Confickera w 2012 roku z pierwszej dziesiątki najczęściej atakujących robaków będzie ciekawym wydarzeniem – od 2009 roku jest on stale wymieniany przez laboratoria ESET wśród najaktywniejszych zagrożeń miesiąca. Eksperci nie mają wątpliwości, że wzrost popularności Windowsa 7 sprawi, że cyberprzestępcy wezmą na cel użytkowników właśnie tego systemu. Stąd w 2012 roku można spodziewać się nowych zagrożeń, które będą atakować systemy Windows 7, również te 64-bitowe.

Laboratoria antywirusowe ESET przewidują, że w 2012 roku będzie można obserwować również liczne ataki na użytkowników smartfonów. Będzie to konsekwencja m.in. stale rosnącej popularności urządzeń mobilnych. Na świecie co czwarty z 5 miliardów telefonów to smartfon, nic dziwnego więc, że zagrożenia mobilne coraz odważniej próbują atakować użytkowników smartfonów. Aż 30 proc. zagrożeń dla systemu Android, wykrytych przez analityków firmy ESET, można było pobrać razem z aplikacjami z Android Marketu!

W 2012 roku celem ataków zagrożeń mobilnych będą przede wszystkim informacje o samych użytkownikach. Wszystko to za sprawą coraz częstszego wykorzystywania smartfonów do czynności, które zwykle realizowane były za pośrednictwem komputera - odbierania i wysyłania e-maili, logowania się do serwisów społecznościowych, a nawet kont bankowych.

Eksperci ESET spodziewają się również, że w 2012 roku zwiększy się liczba ataków, podejmowanych przez tzw. haktywistów, czyli hakerów, działających z pobudek ideologicznych lub politycznych. Tego typu ataki spodziewane są m.in. w rejonie Ameryki Łacińskiej. W nowym roku internauci z pewnością usłyszą także o kolejnych atakach Anonimowych.


Marcin Powęska / Informacja Prasowe
marcin.poweska@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Apple będzie dbać o nasze zdrowie
26 maja 2020
Prawdopodobnie firma chce w nowych słuchawkach AirPods wykorzystać czujniki światła do monitorowania stanu zdrowia użytkownika.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto