A A A

W 2021 roku ransomware kwitnie

18 października 2021, 09:30
W tym roku wartość wypłacanych hakerom okupów osiągnie rekordowy poziom.
W 2021 roku ransomware kwitnie

Raport Financial Crimes Enforcement Network

Według opublikowanego raportu w pierwszej połowie bieżącego roku w podejrzanych transakcjach związanych z atakami ransomware zanotowano przepływ 590 milionów dolarów. Z analiz wynika również, że w ciągu ostatnich trzech lat tylko 10 największych grup hakerskich przeprowadziło transankcje bitcoinami warte około 5,2 miliarda dolarów. Są to już nie tylko niebezpieczne, ale i kosmicznie bogate grupy przestępcze.

 

Ukryte transakcje

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych jest przekonany, że wartość przestępczych transakcji jest w rzeczywistości wyższa, niż wyliczono w raporcie. Po pierwsze dlatego, że ujęto w nim tylko transakcje bitcoinami. Po drugie dlatego, że prawdopodobnie w portfelach grup przestępczych wciąż są nieprzehandlowane jeszcze kryptowaluty. Sumaryczna wartość okupów może więc okazać się sporo wyższa, niż pokazują wyliczenia.

Według organizacji Financial Crimes Enforcement Network, która opracowała raport, w pierwszej połowie 2021 r. wypłacono hakerom o 200 milionów dolarów więcej niż w całym roku 2020. Utrzymanie tego trendu spowoduje, że 2021 rok może się okazać rekordowy pod względem wartości okupów.

 

Walka z oprogramowaniem

W Departamencie Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych powstał zespół do spraw badania przestępstw związanych z kryptowalutami. Nic dziwnego, skoro hakerzy coraz bardziej się bogacą i atakują już nie tylko sklepyfirmy czy uczelnie, ale też obiekty strategiczne.

Więcej danych na temat wartości transakcji ransomware można znaleźć tutaj.

fot. TheDigitalArtist – Pixabay


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto