A A A

W 5G odkryto kolejne luki

14 listopada 2019, 10:40
Błędy w oprogramowaniu narażają użytkowników na ataki hakerów.
W 5G odkryto kolejne luki

Podczas konferencji IT w Londynie dotyczącej kwestii bezpieczeństwa (12 listopada br.) jednym z poruszonych tematów były luki w protokołach 5G. Dokumentacja przedstawiona na podstawie prowadzonych w tym kierunku badań ujawniła aż 11 uchybień. Mogą one ułatwić hakerom dotarcie do lokacji użytkownika, który posiada urządzenie z 5G, oraz śledzenie jego aktywności wraz z monitorowaniem wiadomości tekstowych i multimedialnych, połączeń telefonicznych i przeglądanych stron internetowych.

Poza tym luki w oprogramowaniu pozwalają cyberprzestępcom nakłaniać właścicieli urządzeń z 5G do wykonywania nieautoryzowanych połączeń z płatnymi liniami itd., a także samoczynnie odłączać smartfon od sieci.

Pełna dokumentacja na temat prowadzonych badań została udostępniona w internecie. Do wyśledzenia luk wykorzystano narzędzie nazwane 5GReasoner. Pomimo kolejnych doniesień o uchybieniach w systemie sieć 5G jest już wykorzystywana w kilku krajach i dostępna na coraz większej liczbie urządzeń. Załatanie odkrytych przez specjalistów dziur stanowi więc priorytet, aby korzystanie z szybszej i w założeniu bezpieczniejszej sieci faktycznie nie stwarzało zagrożeń.

fot. Mohamed Hassan – Pixabay

 

 


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
wojownikhaha
wojownikhaha
14 listopada 2019, 10:55
Jak w każdej nowej technologii. Poza tym liczba użytkowników jest znikoma
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto