A A A

W Rosji tylko rosyjskie oprogramowanie

22 lipca 2019, 11:10
Rosyjscy prawodawcy chcą, aby wszystkie smartfony, komputery i telewizory sprzedawane w tym kraju były wyposażone w rodzime oprogramowanie. Ma to wesprzeć rosyjskich producentów aplikacji.
W Rosji tylko rosyjskie oprogramowanie

Jeśli projekt ustawy, który został właśnie złożony w moskiewskim parlamencie zostanie przyjęty, za rok w Rosji ukaże się lista obowiązkowych aplikacji rodzimych producentów.

Projekt przewiduje również nakładanie kar na firmy, które sprzedają urządzenia bez rosyjskiego oprogramowania w wysokości od 50 do 200 tysięcy rubli (od 3 do 12 tys. zł).

W tej chwili rynek telefonów komórkowych w Rosji jest zdominowany przez produkty Apple'a, Samsunga i Huawei. Jeśli planowane przepisy wejdą w życie, sytuacja ta z pewnością ulegnie zmianie.

Przypomnijmy, że przez ostatnie pięć lat Rosja zaostrzała przepisy związane z działaniem internetu. Mocarstwo wprowadziło w 2017 r. wymóg usuwania z wyszukiwarek linków do zablokowanych witryn internetowych. Wykaz takich stron prowadzi Roskomnadzor (Federalna Służba ds. Nadzoru w Sferze Łączności, Technologii Informatycznych i Środków Masowego Przekazu). Na czarnej liście są m.in. serwisy pirackie, strony propagujące ekstremizm, narkotyki i samobójstwa oraz strony zakazane z powodów politycznych, np. ukraińskie.

fot. Photo Mix/Pixabay


Katarzyna Bielińska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
wojownikhaha
wojownikhaha
22 lipca 2019, 11:12
W Rosji jak w lesie, ale może w końcu Chińczycy ich pokonają pod względem liczebności w azjatyckiej Rosji
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto