A A A

W przyszłym roku studia w Cambridge online

22 maja 2020, 08:20
Uczelnia z Wielkiej Brytanii jako pierwsza ogłosiła, że do lata 2021 r. wykłady będą dalej prowadzone przez internet.
W przyszłym roku studia w Cambridge online

Zajęcia na odległość

Uniwersytet w Cambridge zapowiedział, że środki bezpieczeństwa podjęte w wyniku pandemii koronawirusa zostały przedłużone na cały kolejny rok akademicki. Przez ten czas nie będą się odbywały żadne wykłady na żywo – wykładowcy dalej będą prowadzić zajęcia poprzez internet.

Prawdopodobnie uczelnia dopuści jednak spotkania w mniejszych grupach dydaktycznych, jeśli ich organizatorzy i uczestnicy zachowają zasady dotyczące dystansu społecznego.

 

Nauczanie zdalne coraz prostsze

Od połowy marca br. zespół IT uczelni działa na rzecz płynnego przejścia na nauczanie zdalne. W Cambridge rekomendowano wykorzystanie do pracy ze studentami aplikacji Microsoft Teams. Wykładowcom udostępniono także internetowy system nagrywania filmów Panopto. Dzięki niemu wykładowcy mogą rejestrować w domach filmy edukacyjne i udostępniać je poprzez system zarządzania kształceniem Moodle.

Uniwersyteckie centrum nauczania opublikowało również serię przewodników, które mają wspierać nauczycieli w przenoszeniu wykładów, zajęć i seminariów do internetu.

 

Wykłady online się opłacają

Decyzja o pozostaniu w kontakcie online także w kolejnym roku akademickim podyktowana jest nie tylko troską o bezpieczeństwo studentów i wykładowców, ale także względami ekonomicznymi. Nawet gdyby Uniwersytet w Cambridge wrócił do normalnego toku kształcenia, to niewielu zagranicznych studentów mogłoby się pojawić w murach uczelni ze względu na zamknięte granice.

Szkoły wyższe muszą jednak zadbać o utrzymanie stałej liczby studentów. Na początku tego miesiąca brytyjski rząd zapowiedział, że uniwersytety będą mogły pobierać pełną opłatę za naukę – prawie 10 tys. funtów rocznie – jeśli uda im się utrzymać wysokie standardy nauczania online. W związku z tym biuro studentów wezwało uczelnie do poinformowania studentów o nowych zasadach, które będą obowiązywały na terenie kampusów.

Propozycja nauki online mogłaby obniżyć koszty życia młodych ludzi. Nie musieliby np. płacić za wynajem lub dojazd na uczelnię. Mogliby uczestniczyć w wykładach bez względu na miejsce zamieszkania.

Prawdopodobnie po ustaniu epidemii wprowadzone teraz rozwiązania będą dalej wykorzystywane – zajęcia w realu będą łączone ze spotkaniami w internecie. Podobne decyzje prawdopodobnie podejmą także inne brytyjskie szkoły wyższe.

fot. Geralt – Pixabay


Dominika Gorgosz
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto