A A A

WHO na TikToku walczy z dezinformacją dotyczącą koronawirusa

2 marca 2020, 15:55
Światowa Organizacja Zdrowia chce za pomocą mobilnego komunikatora dotrzeć do jak największej grupy użytkowników, by zapobiec mitom dotyczących rozprzestrzenia się wirusa.
WHO na TikToku walczy z dezinformacją dotyczącą koronawirusa

Panika związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa narasta z każdym dniem, a tuż przed weekendem WHO (World Health Organization, Światowa Organizacja Zdrowia) zwiększyła do maksimum ocenę globalnego ryzyka epidemii. Obok prawdziwego zagrożenia narosło jednak wiele mitów, toteż organizacja postanowiła samodzielnie zająć się przekazywaniem informacji o chorobie.

Pierwszym krokiem jest stworzenie listy zawierającej porady dotyczące profilaktyki, takie jak prawidłowe mycie rąk, osłanianie nosa przy kichaniu, ale także sięganie po informacje wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Takim może być przykładowo założone właśnie przez WHO konto w komunikatorze mobilnym TikTok służącym do wysyłania krótkich filmików.

Celem inicjatywy jest próba powstrzymania kampanii dezinformacyjnej. Tematyka materiałów zamieszczanych na TikToku będzie zróżnicowana – od sposobów zabezpieczania się przed chorobą poprzez szczegóły dotyczące stosowania masek ochronnych po związane z nimi mity. Inicjatywa jak na razie spotkała się ze sporym zainteresowaniem – pierwszy materiał został wyświetlony przez 6,5 mln użytkowników. To odpowiedź na rosnącą liczbę hasztagów dotyczących choroby. Organizacja liczy, że w ten sposób uda jej się zmniejszyć nieco skalę paniki.

WHO nie jest pierwszą organizacją, która postanowiła skorzystać z TikToka do prowadzenia tego typu kampanii. W komunikatorze aktywne pozostają także Czerwony Krzyż oraz UNICEF.

fot. KK


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto