A A A

Wczoraj telefon komórkowy obchodził 29. urodziny

15 października 2012, 08:49
Wczoraj telefon komórkowy obchodził 29. urodziny

Motorola DynaTAC 8000X była pierwszym w historii telefonem komórkowym. Jej sprzedaż ruszyła 14 października 1983 roku.

Dla ścisłości zaznaczyć trzeba, że historia pierwszej komórki zaczęła się dobre dziesięć lat przed komercyjną premierą urządzenia. Za ojca telefonu komórkowego uznawany jest Martin Cooper z Motoroli, który w firmie kierował projektem budowy pierwszego "telefonu radiowego".

Urządzenie takowe udało się opracować już w roku 1973 (3 kwietnia Cooper wykonał pierwszą rozmowę ze swoim kolegą z konkurencyjnego Bell Labs, Joelem Engelem), lecz musiała upłynąć cała dekada, nim wynalazek otrzymał błogosławieństwo Federalnej Komisji Komunikacji.

Początkowo zasięg komórki ograniczał się do centrum Chicago, co jednak nie zniechęciło klientów, którzy w dniu premiery ustawili się ponoć przed sklepem Motoroli w długiej kolejce. Cena urządzenia wynosiła prawie 4 tys. dolarów.

Funkcjonalność Motoroli DynaTAC 8000X ograniczała się wyłącznie do dzwonienia. Telefon posiadał też książkę telefoniczną, w której zapisać można było maksymalnie 30 numerów. Największe wrażenie robią jednak dziś rozmiary urządzenia, ponieważ aparat miał ponad 30 cm długości i ważył około pół kilograma.

Jedna z pierwszych reklam Motoroli DynaTAC


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto