A A A

We wrześniu ukaże się pamiętnik Edwarda Snowdena [uaktualnienie]

2 sierpnia 2019, 11:40
Książka napisana przez byłego pracownika CIA i amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, który ujawnił informacje o masowej inwigilacji internautów, zostanie wydana jednocześnie w ponad 20 krajach.
We wrześniu ukaże się pamiętnik Edwarda Snowdena [uaktualnienie]

„Permanent Record" ma trafić do sprzedaży 17 września i - jak ujawnił wczoraj (1 sierpnia br.) Snowden na swoim koncie na Twitterze – jest już w przedsprzedaży.


Szykuje się spore wydarzenie, bo Edward Snowden to dla wielu postać kontrowersyjna. Były pracownik CIA i zleceniobiorca zatrudniony m.in. przez Della na umowach dla NSA ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów. Dowiodły one, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA za zgodą niektórych dostawców usług sieciowych i firm telekomunikacyjnych prowadziła inwigilację międzynarodowych rozmów telefonicznych amerykańskich obywateli oraz serwisów społecznościowych.

Niesamowita historia
Za ujawnienie tajemnic państwowych Snowden został przez władze swego kraju oskarżany o szpiegostwo i jest poszukiwany. Do 2020 r. ma zapewniony azyl w Rosji. Przez wielu jest uznawany za bohatera, który zdemaskował nieetyczną działalność służb wywiadowczych wielkiego mocarstwa, przez innych krytykowany za zdradę ojczyzny, zbratanie z wrogiem i sprzeniewierzenie się bezpieczeństwu narodowemu USA.

– W wieku 29 lat postanowił porzucić całą swoją przyszłość dla dobra kraju. Wykazał się ogromną odwagą i, czy nam się to podoba, czy nie, jego historia jest niesamowita – mówi John Sargent, dyrektor generalny wydawnictwa MacMillan, pod którego szyldem ukażą się wspomnienia. Wydawnictwo odmawia podania kwoty, jaką zapłaciło za tę książkę.

Nieprzypadkowy 17 września
„Permanent Record" pokazuje, w jaki sposób działały mechanizmy inwigilacji setek milionów obywateli Stanów Zjednoczonych. Snowden ujawnia, jak pomagał budować ten system i co skłoniło go do próby obalenia. W wideo opublikowanym na Twitterze ubolewa, że doszło do stworzenia tego rodzaju narzędzia. Z nagrania dowiadujemy się również, że data wydania książki nie jest przypadkowa. 17 września 1787 roku powstała Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki – najważniejszy akt prawny obowiązujący w Stanach Zjednoczonych. Tego dnia Amerykanie świętują Dzień Konstytucji.

Historia życia Snowdena została opowiedziana we wstrząsającym dokumencie Laury Poitras „Citizenfour" oraz filmie Olivera Stone'a „Snowden".

W Polsce książka ukaże się nakładem wydawnictwa Insignis.

Fot. MacMillan

 


Katarzyna Bielińska
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościKolekcjonerskie NFT dla kinomanów
29 listopada 2021
Dystrybutor filmów AMC Networks oraz firma Sony Pictures zaoferują niewymienialne tokeny uczestnikom programu lojalnościowego.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto