A A A

Weekendowe ataki hakerów to dopiero rozgrzewka?

24 października 2016, 12:00
W ubiegły weekend zmasowany atak hakerski sparaliżował pracę takich serwisów jak Twitter, Reddit, Netflix czy Spotify. Specjaliści ostrzegają, że cała operacja mogła być jedynie zapowiedzią "czegoś większego".
Weekendowe ataki hakerów to dopiero rozgrzewka?

W weekend, administratorzy znanych serwisów byli zalewani skargami zdenerwowanych użytkowników, którzy mieli problem z dostępem do ich stron, kont i usług. Sytuacja była na tyle gwałtowna, że od razu podejrzewany był atak hakerski i już po niedługim czasie te przypuszczenia zostały potwierdzone.

Jak się okazuje, bezpośrednim celem były serwery DNS, które należą do firmy Dyn. Hakerzy przeprowadzili atak metodą DDoS (Distributed Denial of Service). Jest to jedna z najprostszych, ale zarazem najskuteczniejszych form zakłócania prawidłowego działania jakiejkolwiek strony lub aplikacji internetowej. Za pomocą wysyłania na serwer ogromnej ilości zapytań, wykorzystywana jest jego maksymalna przepustowość, co prowadzi do niedostępności wszystkich, bądź wybranych usług.

Firmie Dyn udało się opanować problemy po paru godzinach od ataku, ale ostrzegła, że ze względu na wciąż trwające, mniejsze ataki, sytuacja może się powtórzyć. Eksperci mówią, że był to jeden z największych ataków w historii i nie wykluczają, że może to być jedynie próba przed jeszcze mocniejszym uderzeniem. Na wszelki wypadek, wszystkie instytucje zajmujące się bezpieczeństwem w internecie zostały postawione w stan gotowości.

Na razie nie wiadomo kto stoi za atakiem, ale sprawą zajął się również Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA, więc może nie być to tylko kwestia zmasowanych, jednostkowych ataków, a poważniejszej organizacji lub nawet państwa.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto