A A A

Wi-Fi 6 w routerze Google'a

8 sierpnia 2019, 12:20
Technologiczny potentat pracuje nad nowym modelem bezprzewodowego routera.
Wi-Fi 6 w routerze Google'a

Google ma zaprezentować jesienią wiele nowych urządzeń – w tym nowe smartfony (Pixel 4 i Pixel 4 XL), chromebooki (Pixelbook 2) i kolejną wersję inteligentnego głośnika Google Home.

Jesiennemu wydarzeniu „Made by Google" ma towarzyszyć również prezentacja nowego routera, zgodnego ze standardem Wi-Fi 6 (802.11ax).

Pierwsze pogłoski o urządzeniu noszącym kodową nazwę „Mistral" dało się słyszeć już w kwietniu bieżącego roku, ale przypuszczano wówczas, że będzie to rodzaj inteligentnego wyświetlacza, współpracującego z urządzeniem Home lub koncentrator (hub) służący do zarządzania inteligentnym domem.

Obecnie redaktorzy serwisu Chrome Unboxed są zdania, że nowy sprzęt będzie routerem Wi-Fi (zgodnym ze standardem 802.11ax), nie wykluczając przy tym, że mógłby on spełniać także inne zadania – w urządzeniu zastosowano podobno układ Qualcomm QCS405, zaprojektowany między innymi z myślą o inteligentnych systemach zarządzania bądź asystentach, takich jak Google Home.

Przypuszczenia dotyczące obsługi nowego standardu Wi-Fi wynikają natomiast z parametrów technicznych układu QCS405. Firma Qualcomm prezentuje go jako chip zgodny ze specyfikacją 802.11ac oraz „802.11ax ready".

Sprzęt zgodny z Wi-Fi 6 zapewnia większą prędkość transmisji niż urządzenia w standardzie 802.11ac (Wi-Fi 5): ma ona sięgać 10 Gb/s, czyli wystarczy do przekazywania sygnału wideo w rozdzielczości 4K lub 8K. Przede wszystkim jednak struktura taka lepiej radzi sobie z obsługą dużej liczby urządzeń nawet w środowiskach, w których pojawia się wiele odbiorników wykorzystujących połączenia WLAN.

Organizacja Wi-Fi Alliance przedstawia nowy standard jako bazę do tworzenia w pełni bezprzewodowych biur i technologię zdolną sprostać zapotrzebowaniu na pasmo transmisyjne wymagane w Internecie rzeczy (IoT). Podobnie jak w przypadku poprzednich ulepszeń w technologii Wi-Fi, sieć szóstej generacji jest wstecznie zgodna ze swoimi poprzednikami, więc starsze urządzenia mogą się do niej podłączyć.

fot. Google


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Roomba czeka na święta
2 grudnia 2021
Firma iRobot przygotowała aktualizację oprogramowania automatycznych odkurzaczy, opracowaną z myślą o nadchodzących świętach.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto