A A A

Wi-Fi 6 w routerze Google'a

8 sierpnia 2019, 12:20
Technologiczny potentat pracuje nad nowym modelem bezprzewodowego routera.
Wi-Fi 6 w routerze Google'a

Google ma zaprezentować jesienią wiele nowych urządzeń – w tym nowe smartfony (Pixel 4 i Pixel 4 XL), chromebooki (Pixelbook 2) i kolejną wersję inteligentnego głośnika Google Home.

Jesiennemu wydarzeniu „Made by Google" ma towarzyszyć również prezentacja nowego routera, zgodnego ze standardem Wi-Fi 6 (802.11ax).

Pierwsze pogłoski o urządzeniu noszącym kodową nazwę „Mistral" dało się słyszeć już w kwietniu bieżącego roku, ale przypuszczano wówczas, że będzie to rodzaj inteligentnego wyświetlacza, współpracującego z urządzeniem Home lub koncentrator (hub) służący do zarządzania inteligentnym domem.

Obecnie redaktorzy serwisu Chrome Unboxed są zdania, że nowy sprzęt będzie routerem Wi-Fi (zgodnym ze standardem 802.11ax), nie wykluczając przy tym, że mógłby on spełniać także inne zadania – w urządzeniu zastosowano podobno układ Qualcomm QCS405, zaprojektowany między innymi z myślą o inteligentnych systemach zarządzania bądź asystentach, takich jak Google Home.

Przypuszczenia dotyczące obsługi nowego standardu Wi-Fi wynikają natomiast z parametrów technicznych układu QCS405. Firma Qualcomm prezentuje go jako chip zgodny ze specyfikacją 802.11ac oraz „802.11ax ready".

Sprzęt zgodny z Wi-Fi 6 zapewnia większą prędkość transmisji niż urządzenia w standardzie 802.11ac (Wi-Fi 5): ma ona sięgać 10 Gb/s, czyli wystarczy do przekazywania sygnału wideo w rozdzielczości 4K lub 8K. Przede wszystkim jednak struktura taka lepiej radzi sobie z obsługą dużej liczby urządzeń nawet w środowiskach, w których pojawia się wiele odbiorników wykorzystujących połączenia WLAN.

Organizacja Wi-Fi Alliance przedstawia nowy standard jako bazę do tworzenia w pełni bezprzewodowych biur i technologię zdolną sprostać zapotrzebowaniu na pasmo transmisyjne wymagane w Internecie rzeczy (IoT). Podobnie jak w przypadku poprzednich ulepszeń w technologii Wi-Fi, sieć szóstej generacji jest wstecznie zgodna ze swoimi poprzednikami, więc starsze urządzenia mogą się do niej podłączyć.

fot. Google


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościGorsze dni Mozilli
17 stycznia 2020
Korporacja Mozilla zwalnia 70 pracowników ze względu na kurczące się wpływy od sponsorów.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto