A A A

Wiadomości Androida w pełni szyfrowane

17 czerwca 2021, 10:00
Po udanych betatestach Google udostępnił szyfrowaną komunikację.
Wiadomości Androida w pełni szyfrowane

Wszystko zapięte na ostatni guzik

Google ogłosił, że trwające od listopada betatesty szyfrowanych wiadomości w Androidzie właśnie się zakończyły. Od teraz z funkcji zabezpieczania komunikacji mogą wreszcie skorzystać wszyscy użytkownicy. Wystarczy odnaleźć odpowiednią opcję w ustawieniach, by znacząco utrudnić osobom niepowołanym odczytanie naszych wiadomości.

 

Tajny komunikat

Szyfrowaniu typu end-to-end podlegają wiadomości SMS, MMS oraz RCS wysyłane za pośrednictwem narzędzia Android Wiadomości (Messages). W praktyce możemy więc zabezpieczyć w ten sposób wszelką komunikację, włącznie z wysyłanymi multimediami. Metoda szyfrowania stosowana przez Google’a jest doskonale znana od lat. Oprócz wiadomości aplikacja przekazuje specjalny klucz, pozwalający odszyfrować komunikat na urządzeniu odbiorcy. Co istotne, klucz jest zmieniany po nadaniu każdej przesyłki, co dodatkowo utrudnia działanie włamywaczom.

Na razie szyfrowanie jest jednak ograniczone do konwersacji dwuosobowych. Poza tym działa wyłącznie wtedy, gdy obydwaj rozmówcy korzystają z aplikacji Wiadomości. W większości przypadków nie powinno jednak być z tym problemów, ponieważ jest to domyślne narzędzie, instalowane na każdym smartfonie z Androidem.

Aby zmiana nie umknęła użytkownikom, aplikacja po uruchomieniu będzie wyświetlać stosowny komunikat, zachęcający do korzystania z nowej funkcji.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto