A A A

Widerejestrator w obcym kraju - o czym trzeba pamiętać?

27 czerwca 2018, 11:50
Początek wakacji, wielu kierowców wybierających się poza granice kraju będzie korzystało z zamontowanych w swoich samochodach wideorejestratorów. Należy pamiętać, że w nie każdym kraju korzystanie z kamerek wideo w aucie jest legalne. Oto najważniejsze fakty.
Widerejestrator w obcym kraju - o czym trzeba pamiętać?

W Polsce nie ma żadnych ograniczeń dotyczących korzystania z kamerek samochodowych, ale w przypadku chęci publikacji nagrania, należy zadbać o zamazanie przynajmniej twarzy i tablic rejestracyjnych widocznych na materiale. Zaniedbanie tego może skutkować pozwem o publikowanie danych osobowych bez zgody uczestnika nagrania.

A jakie zasady korzystania z wideorejestratorów obowiązują u naszych południowych sąsiadów, których najczęściej odwiedzają Polacy? W Czechach sytuacja prezentuje się podobnie, jak w Polsce. W Austrii za korzystanie z kamerki można otrzymać mandat o wysokości nawet 10 000 euro i więcej. Z kolei na Słowacji przepisy zabraniają umieszczania jakichkolwiek akcesoriów na przedniej szybie samochodu w polu widzenia kierowcy.

Wszystko zależy od kraju

Wybierając się na Węgry możemy korzystać z wideorejestratorów, ale nagrania muszą zostać usunięte po pięciu dniach od pierwszego zapisu materiału. W razie chęci publikacji filmu z kamerki samochodowej musimy zadbać o to, aby wszystkie widoczne na nim twarze były zamazane.

W krajach bałkańskich temat wideorejestratorów przeważnie nie jest regulowany prawnie. Malownicza Chorwacja nie dysponuje szczegółowymi przepisami dotyczącymi korzystania z kamerek samochodowych, a z relacji użytkowników tamtejszych dróg wynika, że ich użytek jest dozwolony. Podobnie sytuacja wygląda w Bułgarii i Grecji. Należy jednak pamiętać, że brak konkretnych regulacji nie oznacza zupełnie swobodnego użytkowania zarejestrowanych nagrań.

Niezależnie od tego, w jakim kraju sporządzimy nagrania, pamiętajmy, że przed publikacją materiału najlepiej zamazać twarze osób, które nie wyraziły zgody na wykorzystanie swojego wizerunku i nie nagrywać funkcjonariuszy służb publicznych. W Polsce nagrywanie policjantów na służbie jest dozwolone, ale w innych krajach - niekoniecznie.

Jak mądrze korzystać z kamerki?

Przy wyborze wideorejestratora przed podróżą należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie nam on potrzebny. Jeżeli planujemy poruszać się tylko w ciągu dnia, tryb nocnego nagrywania może okazać się zbędny, a taka funkcjonalność znacząco wpływa na cenę produktu. Dozór parkingowy przyda się, jeśli częściej będziemy pozostawiać samochód w miejscach publicznych czy na parkingach podmiejskich, niż na strzeżonych parkingach lub w hotelowym garażu.

Gabaryty urządzenia nie pozostają bez wpływu na wygodę jazdy. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego większy wyświetlacz niekoniecznie musi być praktyczny - konieczność jego poprawiania w czasie jazdy może rozpraszać uwagę i w konsekwencji prowadzić do niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Kluczowymi parametrami poza jakością wideo jest szeroki kąt widzenia (im większy, tym lepszy) oraz łatwość zarządzania plikami. Dedykowane aplikacje stanowią dobre wsparcie i najczęściej dołączane są do zestawów wraz z kamerkami samochodowymi. Podobnie sprawa wygląda z kartami pamięci, ale przed dłuższą podróżą najlepiej zaopatrzyć się w zapasowe nośniki danych. W razie braku miejsca na karcie SD pliki są zazwyczaj nadpisywane, dlatego warto się przed tym uchronić.

Wideorejestrator może zapewnić nam świetną pamiątkę w postaci filmu z podróży, podczas której przemierzamy malownicze drogi samochodem. Pozwoli nam również uchwycić momenty, kiedy kluczowe są sekundy, które tracimy zazwyczaj na wyciągnięcie aparatu lub telefonu. Niemniej, podróżując po sąsiednich krajach, pamiętajmy o lokalnych przepisach, by nie doświadczyć przykrej niespodzianki podczas spotkania z miejscową policją.

 

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto