A A A

Wielka Brytania zbada skutki przejęcia ARM przez Nvidię

17 listopada 2021, 09:00
Dochodzenie ma potrwać sześć miesięcy.
Wielka Brytania zbada skutki przejęcia ARM przez Nvidię

Konkurencja i bezpieczeństwo pod lupą

We wtorek (16 listopada) Wielka Brytania zdecydowała, że rozpoczyna dogłębne dochodzenie w sprawie planowanego przejęcia brytyjskiej firmy ARM przez koncern Nvidia. ARM zajmuje się projektowaniem architektury układów scalonych, na które później udziela licencji producentom sprzętu (m.in. firmom Apple, Samsung Electronics i Qualcomm, które są konkurentami Nvidii).

 

Amerykański koncern jednak poczeka

Choć Nvidia w październiku br. zaproponowała unijnym organom antymonopolowym pewne ustępstwa, żeby przyspieszyć proces przejęcia ARM, to niezależnie od nich teraz rząd brytyjski zdecydował się przeprowadzić dokładną analizę wpływu planowanej transakcji na konkurencję rynkową i bezpieczeństwo narodowe. Ewentualne negatywne skutki miałyby wynikać m.in. z zakłócenia – w wyniku transakcji – łańcucha dostaw podzespołów elektronicznych i sprzętu elektronicznego do Wielkiej Brytanii.

 

Transakcja droższa o 14 miliardów

Obecnie firma ARM należy do japońskiego Softbanku, który kupił ją w 2016 roku. Nvidia zgłosiła chęć zakupu producenta układów scalonych we wrześniu 2020 roku. Wówczas wartość transakcji wyceniana była na 40 miliardów dolarów. Dziś – ze względu na wzrost ceny akcji Nvidii – osiągnęła ona kwotę 54 miliardów dolarów.

Zlecone dochodzenie potrwa pół roku, Nvidia musi więc jeszcze cierpliwie poczekać na zgodę brytyjskich i unijnych organów antymonopolowych.

fot. Mizter_X94 – Pixabay


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto