A A A

Wietnamski rząd walczy z dezinformacją

3 kwietnia 2020, 08:55
Rozpowszechnianie fałszywych wiadomości w sieci będzie karane grzywną sięgającą nawet 30 mln dongów wietnamskich.
Wietnamski rząd walczy z dezinformacją

Nowe regulacje, które wejdą w życie 15 kwietnia br., dają władzom Wietnamu prawo do nakładania kar finansowych za rozpowszechnianie fałszywych informacji w internecie.

W kraju tym od roku obowiązuje już co prawda ustawa o bezpieczeństwie cybernetycznym, która zabrania dezinformowania w internecie, ale nie reguluje ona szczegółowo zasad nakładania sankcji finansowych za podawanie fałszywych wiadomości w sieciach społecznościowych, na forach dyskusyjnych itp.

Definicja fałszywych wiadomości obejmuje nie tylko posty, które zawierają nieprawdziwe lub fałszywie przedstawione informacje, ale dotyczy także oczerniania przedsiębiorstw i organizacji oraz obrażania godności obywateli.

Osoby rozpowszechniające fake newsy albo w inny sposób łamiące nowe przepisy muszą się liczyć z grzywną w wysokości od 10 do 20 mln dongów (VND). Odpowiada to wartości 425–850 dolarów, która stanowi równowartość kilkumiesięcznej przeciętnej pensji w Wietnamie.

Ustawa pozwala nałożyć jeszcze większe kary, sięgające 30 mln dongów (1270 dolarów), m.in. za ujawnienie tajemnic państwowych.

Wietnamski Departament Informacji i Komunikacji na mocy obecnej, nieprecyzyjnej ustawy nałożył już setki grzywien na osoby publikujące nieprawdziwe informacje o wybuchu epidemii koronawirusa. Ostatnio ukarano 20-letniego mężczyznę za fałszywy post na Facebooku, według którego miasto Ho Chi Minh zostanie zamknięte na 2 tygodnie, począwszy od 14 marca br. Grzywna wyniosła w tym przypadku 10 mln dongów.

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto