A A A

Wietnamski rząd walczy z dezinformacją

3 kwietnia 2020, 08:55
Rozpowszechnianie fałszywych wiadomości w sieci będzie karane grzywną sięgającą nawet 30 mln dongów wietnamskich.
Wietnamski rząd walczy z dezinformacją

Nowe regulacje, które wejdą w życie 15 kwietnia br., dają władzom Wietnamu prawo do nakładania kar finansowych za rozpowszechnianie fałszywych informacji w internecie.

W kraju tym od roku obowiązuje już co prawda ustawa o bezpieczeństwie cybernetycznym, która zabrania dezinformowania w internecie, ale nie reguluje ona szczegółowo zasad nakładania sankcji finansowych za podawanie fałszywych wiadomości w sieciach społecznościowych, na forach dyskusyjnych itp.

Definicja fałszywych wiadomości obejmuje nie tylko posty, które zawierają nieprawdziwe lub fałszywie przedstawione informacje, ale dotyczy także oczerniania przedsiębiorstw i organizacji oraz obrażania godności obywateli.

Osoby rozpowszechniające fake newsy albo w inny sposób łamiące nowe przepisy muszą się liczyć z grzywną w wysokości od 10 do 20 mln dongów (VND). Odpowiada to wartości 425–850 dolarów, która stanowi równowartość kilkumiesięcznej przeciętnej pensji w Wietnamie.

Ustawa pozwala nałożyć jeszcze większe kary, sięgające 30 mln dongów (1270 dolarów), m.in. za ujawnienie tajemnic państwowych.

Wietnamski Departament Informacji i Komunikacji na mocy obecnej, nieprecyzyjnej ustawy nałożył już setki grzywien na osoby publikujące nieprawdziwe informacje o wybuchu epidemii koronawirusa. Ostatnio ukarano 20-letniego mężczyznę za fałszywy post na Facebooku, według którego miasto Ho Chi Minh zostanie zamknięte na 2 tygodnie, począwszy od 14 marca br. Grzywna wyniosła w tym przypadku 10 mln dongów.

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowa technika izolowania głosów
15 lipca 2020
Podczas międzynarodowej konferencji na temat uczenia maszynowego badacze z Facebooka zaprezentowali metodę oddzielania nawet 5 głosów osób...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto