A A A

Wikipedia ma już 15 lat

15 stycznia 2016, 07:10
Trudno uwierzyć, ale internetowa encyklopedia kończy dzisiaj 15 lat. Wikipedia ma obecnie 288 wersji i 115 tys. aktywnych wikipedystów. Jej twórcami byli Jimmy Wales oraz Larry Sanger.
Wikipedia ma już 15 lat

"15 lat temu Wikipedia wydawała się efemerycznym projektem, który nie będzie miał racji bytu. Obecnie Wikipedia jest z dużym zapasem najpopularniejszą encyklopedią na świecie. O największej sile Wikipedii stanowi dziś zasięg i jakość informacji, a także jej łatwa dostępność. Naszą misją jest doprowadzenie do sytuacji, w której suma ludzkiej wiedzy będzie dostępna za darmo dla każdego. Jeszcze trochę nam brakuje, ale jesteśmy na dobrej drodze" - przekonuje w rozmowie z PAP prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego.

Wikipedia, a raczej idea internetowej encyklopedii na wzór leżących na półkach kolejnych tomów, ale tworzonej przez społeczność, a nie redakcje naukową, powstała jeszcze w 1993 roku. Temat powrócił dopiero w grudniu 2000 roku dzięki interwencji Richarda Stallmana. Do stworzenia Wikipedii wykorzystano stworzoną w 1995 roku przez  Warda Cunninghama platformę Wiki. Początkowo Wikipedia była traktowana jako swoistego rodzaju wsparcia dla Nupedii, internetowej encyklopedii założonej przez Walesa w 2000 roku.  Nupedia miała dłuższy proces akceptacji konkretnego tekstu. Z czasem okazało się, że Wikipedia funkcjonuje bardziej efektywnie.

Według Alexa, narzędzia mierzącego oglądalność w sieci, Wikipedia jest 7 najpopularniejszą witryną internetową świata.

Nie zapytamy Was, czy korzystacie z Wikipedii - odpowiedź jest raczej oczywista. Pytanie brzmi - jak często z niej korzystacie i jakie wady, Waszym zdaniem, ma najpopularniejsza internetowa encyklopedia.


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nowy oczyszczacz powietrza od Goclever
19 stycznia 2019
W sezonie grzewczym w dużych aglomeracjach występuje szkodliwe dla zdrowia zjawisko smogu. Aby uchronić się przed niekorzystnym działaniem...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto