A A A

Windows 10 - pierwsze spojrzenie

30 września 2014, 20:30
Firma Microsoft zaprezentowała kolejną wersję systemu operacyjnego Windows we wczesnej wersji Technical Preview. Co o nim wiemy?
Windows 10 - pierwsze spojrzenie

Windows 10 dostosowuje się do urządzeń, z których korzystają klienci - od konsoli Xbox po komputery PC, od telefonów po tablety oraz drobne urządzenia - a doświadczenie z ich używania jest spójne i kompatybilne. Windows 10 będzie wspierał największy wachlarz urządzeń - od "Internetu Rzeczy" (Internet of Things) po centra danych przedsiębiorstw na całym świecie. Microsoft dostarcza również deweloperom zunifikowaną platformę do tworzenia aplikacji na wszystkie urządzenia wraz z jednolitym sklepem z aplikacjami. Deweloperzy będą mogli stworzyć jedną aplikację i łatwo dostarczać ją na wiele typów urządzeń, umożliwiając użytkownikom jeszcze wygodniejsze odkrywanie, kupowanie i aktualizowanie aplikacji.

Jednym z obszarów, który został usprawniony system, jest tożsamość użytkownika - nowy system ma zapewnić zwiększoną odporność na włamania, kradzież lub phishing. Windows 10 wspierać będzie zaawansowaną ochronę danych biznesowych dzięki zastosowaniu mechanizmu kontenerów oraz separacji danych na poziomie aplikacji i plików. Ochrona informacji zostanie utrzymana niezależnie od tego, dokąd dane zostaną przesłane.

Zarządzanie i wdrażanie systemu zostało uproszczone z myślą o obniżeniu kosztów, uwzględniając aktualizację z poprzednich wersji Windows 7 i 8, w sposób, który pozwala uniknąć scenariusza wymagającego usunięcia poprzedniej wersji Windows. Klienci biznesowi będą mogli w sposób decydować, jak często wdrażać będą innowacje systemu Windows. Ponadto firmy będą mogły dostosować sklep z aplikacjami do swoich potrzeb biznesowych i środowiska, w jakim pracują. Sklep z aplikacjami pozwoli na zbiorcze licencjonowanie, elastyczną dystrybucję oprogramowania oraz możliwość odzyskania lub ponownego wykorzystania licencji, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Techniczna wersja testowa Windows

Techniczna wersja testowa Windows 10 (Technical Preview) dostarcza takie nowe funkcje jak:

-         Rozszerzone Menu Start: znane Menu Start powróciło. Umożliwia łatwiejsze korzystanie i szybszy dostęp do najpopularniejszych funkcji systemu. Menu zawiera również nowy element umożliwiający zamieszczenie spersonalizowanej zawartości: ulubionych aplikacji, programów, kontaktów oraz stron www.

-         Uruchamianie aplikacji w oknach: aplikacje z Windows Store teraz otwierają się w takim samym formacie, co programy desktopowe. Można zatem zmieniać ich rozmiar, umieszczać w dowolnym obszarze ekranu oraz wykorzystywać pasek tytułowy, na którym znajdą się polecenia maksymalizowania, minimalizowania i zamknięcia okna jednym kliknięciem.

-         Ulepszona praca z wieloma aplikacjami (snap enhancements): praca z wieloma aplikacjami jednocześnie ma być łatwiejsza dzięki ulepszonym mechanizmom rozmieszczenia okien aplikacji. Można umieścić do czterech aplikacji na jednym ekranie z nowym geometrycznym układem okien. Windows będzie optymalizować rozmieszczenie okien oraz zasugeruje jak wykorzystać wolną przestrzeń ekranu.

Windows 10

-         Nowy przycisk Podgląd Zadań: nowy przycisk Podgląd Zadań (Task View) na pasku zadań umożliwia podgląd wszystkich otwartych aplikacji i plików, co umożliwia wygodniejsze przełączanie się między oknami i utworzonymi pulpitami, za pomocą jednego kliknięcia.

-         Wiele pulpitów: Zamiast wielu aplikacji i plików nakładających się na jednym pulpicie, można z przełączyć się pomiędzy odrębnymi pulpitami stworzonymi dla różnych celów i projektów - niezależnie czy do pracy, osobistego użytku czy innych zastosowań.

Kiedy zadebiutuje nowy system? W 2015 roku. Bardzo możliwe, że dopiero w okolicach października 2015.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (6)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
PumpingBoy
5 października 2014, 20:53
Szczerze to wolałem design 7 bo 8 to taki mix nowości (kafelków) ale pulpit i sporo innych rzeczy wygląda tak samo jak w 7 co trochę powoduje taki dysonans. Szkoda że nie szykuje się taka Rewolucja przez R
Rincewind
Rincewind
2 października 2014, 22:49
Przeskok wydajności w 8 jest spory porównując system z 7. Co do elegancji - kwestia wyboru, dla mnie 7 była zbyt cukierkowa.
avatar
PumpingBoy
2 października 2014, 22:11
Moim ostatnim Windowsem była 7, 8 nie podobała mi się w ogóle, i widzę że 10 też mi się nie spodoba. Jeśli nie będzie jakiegoś większego przeskoku wydajności i ładniejszego, bardziej eleganckiego interfejsu nie prędko zainstaluje go na moim desktopie.
Rincewind
Rincewind
2 października 2014, 12:34
"No i proszę. Windows 9 miał być "za darmo" (patrz kilka newsów wcześniej), więc co robi Microsoft? Robi Windows 10. " Bo to taki wymóg że jak robisz system z 9 w nazwie to musi być za darmo ale cwaniacy z Microsoftu nie takie cuda omijali.
avatar
~Anonim
2 października 2014, 06:02
Witam! To by się świetnie nadawało na obszerny, 2-stronicowy artykuł do jednego z kolejnych numerów "PC - Formatu. Poza tym... Ciekawe, czy w systemie mobilnym - na smartfony również pominą 9-tkę i będzie "Windows 10"?:oczy: Bo według pewnych informacji "Windows" ma się stać jednym, spójnym systemem. Dlatego system na smartfony również będzie się nazywał po prostu... "Windows", a nie jak dotychczas - "Windows Phone".
avatar
GM-2078
1 października 2014, 19:57
No i proszę. Windows 9 miał być "za darmo" (patrz kilka newsów wcześniej), więc co robi Microsoft? Robi Windows 10. No i teraz ani update'u, "ani w kosmos nie polecę" (cyt. "Vinci")
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto