A A A

Windows 10 i reinstalacja z chmury

31 lipca 2019, 12:30
Nie da się wykluczyć, że uszkodzony system Windows 10 będzie można przywrócić do działania dzięki kopii zapisanej w chmurze.
Windows 10 i reinstalacja z chmury

Na wiosnę przyszłego roku przygotowywana jest aktualizacja Windows 10 (20H1). Ma się w niej podobno znaleźć funkcja przywracania sprawności uszkodzonego systemu z wykorzystaniem kopii zapisanej w chmurze. Mechanizm taki znany jest już użytkownikom komputerów działających pod kontrolą macOS-a.

Opcja pozwalająca na sięgnięcie do zasobów sieciowych przydałaby się zarówno osobom eksperymentującym z systemem (na przykład członkom społeczności Windows Insider), jak i zwykłym użytkownikom (w sytuacji, gdy lokalnie zapisany obraz odzyskiwania systemu Windows zostanie uszkodzony).

Niektórzy producenci komputerów z preinstalowanym Windows 10 nawet nie oferują obrazów systemu zawierających wszystkie sterowniki. Inni (tacy jak Lenovo – będący w USA największym wysyłkowym sprzedawcą komputerów) pozwalają pobrać taki obraz tylko raz.

W oczekiwanej na wiosnę aktualizacji Windows 10 miałyby się pojawić dwie metody sposobu odzyskiwania: Przywróć (resetuj) lokalnie oraz Pobieranie w chmurze. Sam Microsoft nie potwierdza zamiaru wprowadzenia takiego mechanizmu; pogłoski na ten temat pochodzą z serwisu Twitter od użytkownika posługującego się pseudonimem WalkingCat, który miał do czynienia z wczesną wersją testową 20H1. Właśnie on poinformował o nowym mechanizmie uruchamiania uszkodzonego systemu i zadawanym wówczas pytaniu „Jak chciałbyś przeinstalować Windows?". Pobierany z Sieci obraz miałby być najnowszą wersją produkcyjną systemu – tak przynajmniej utrzymuje serwis Neowin.

Aby opisana funkcja działała bezproblemowo, Microsoft musi skłonić dostawców sprzętu do przekazywania na bieżąco najbardziej aktualnych sterowników. W przeciwnym razie użytkownicy po odzyskaniu systemu mogliby mieć nową wersję Windows oraz kilka niedziałających urządzeń. Z maszynami z linii Mac takich kłopotów nie ma. Należy pamiętać, że firma Apple utrzymuje całkowitą kontrolę nad produkcją własnych komputerów (dotyczy to zarówno hardware'u, jak i systemu operacyjnego), ale dostawcy modeli, które wyrosły z pnia pecetów IBM-a takiego luksusu nie mają. Użytkownicy tych ostatnich zawsze mogą rozbudować swój sprzęt o elementy nieuwzględnione przez oryginalnego wytwórcę, a to jest z kolei w stanie doprowadzić do problemów z działaniem całości.

fot. Twitter


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
dawidsab
dawidsab
6 sierpnia 2019, 11:10
Witam! Ja jakoś sceptycznie podchodzę do tego typu nowinek. Może to i dobre rozwiązanie, aczkolwiek ja jestem tradycjonalistą i lubię fizyczne nośniki (CD, DVD, Blu-ray, pendrive'y czy zewnętrzne dyski twarde), czyli coś co można dotknąć i poczuć. A zastanawiam się, czy to ma zastosowanie także w przypadku czystej instalacji w przypadku, gdy wymieniamy dysk twardy na nowy lub cały komputer? :oczy:
Najnowsze aktualności

Morele.net ukarane za wyciek danych
19 września 2019
Popularny sklep będzie musiał zapłacić ogromną karę za uchybienia, które doprowadziły do wycieku danych 2,2 milionów klientów.


Facebook zaprezentował Portal TV
19 września 2019
Niewielkie urządzenie wyprodukowane przez koncern Zuckerberga ułatwia dostęp do usług streamingowych i pozwala przenieść wideorozmowy do salonu.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto