A A A

Windows 10X także na klasycznych laptopach?

28 października 2019, 12:55
Dokumenty odnalezione na serwerach Microsoftu sugerują, że Windows 10X będzie dostępny również w wersji na tradycyjne laptopy.
Windows 10X także na klasycznych laptopach?

Od dłuższego czasu pojawiają się informacje sugerujące, że Microsoft pracuje nad nową wersją systemu Windows 10. Użytkownik Twittera publikujący pod pseudonimem WalkingCat (specjalista od przecieków dotyczących Microsoftu) dotarł do wewnętrznych dokumentów firmy, zdradzających nowe szczegóły na temat tajemniczego Windowsa 10X.

Dotychczas firma potwierdziła, że system będzie instalowany na tablecie Surface Neo, ale ujawniona dokumentacja sugeruje, że pojawi się też w innych urządzeniach. Najważniejszym usprawnieniem względem podstawowej „dziesiątki" będzie obsługa składanych ekranów i urządzeń wyposażonych w dwa wyświetlacze.

Najistotniejszą zmianą wydaje się „nowoczesny eksplorator plików" – z relatywnie rzadko używanej zakładki ma się stać centralnym punktem systemu. To skłania do wniosku, że 10X będzie odpowiedzią na Chromebooki.

Menu Start zyskać ma nowe funkcje i umożliwiać znajdowanie plików, aplikacji i stron internetowych. Ma być też od razu zintegrowane z chmurą, aby praca na urządzeniu przebiegała równie płynnie jak na Chrome OS-ie. Menu Start zastąpi też po części panel sterowania, dając łatwy dostęp do podstawowych ustawień. Microsoft chce w ten sposób zaoszczędzić moc operacyjną. Ze względu na zorientowanie systemu na urządzenia mobilne możemy spodziewać się też nowego, bardziej zaawansowanego systemu rozpoznawania twarzy.

Microsoft nie skomentował jeszcze dostępności systemu na klasycznych laptopach, ograniczając się do usunięcia ujawnionej przedwcześnie dokumentacji. Ze względu jednak na ogromną popularność sprzętów z Chrome OS-em taka decyzja byłaby logiczna.

Na Windowsa 10X musimy jeszcze poczekać – jego premiera najprawdopodobniej za rok.

fot. Microsoft


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto