A A A

Windows XP wciąż na komputerach

26 października 2021, 12:30
Po dwóch dekadach od premiery okazuje się, że system z symbolem XP nadal jest używany..
Windows XP wciąż na komputerach

Dziurawy, ale używany

Wczoraj, 25 października, minęło 20 lat od debiutu Windowsa XP. Microsoft zakończył dostarczanie poprawek do swojego najpopularniejszego systemu w 2014 roku, jednak okazuje się, że edycja XP wcale nie zniknęła z komputerów.

Grupa użytkowników Windowsa XP jest niewielka – według firmy StatCounter ich odsetek we wrześniu 2021 roku wynosił 0,59% – ale i tak okazał się ponad dwa razy większy niż ten sam wskaźnik dla wariantu Vista (0,26%).

Co sprawia, że OS, który nie jest łatany już od siedmiu lat, wciąż gości na komputerach? W wielu firmach i instytucjach zakup nowych licencji, modernizacja sprzętu oraz szkolenie personelu okazują się nieopłacalne. Często zdarza się też, że używane jest wciąż 32-bitowe oprogramowanie, które niejednokrotnie nie jest obsługiwane w nowszych wydaniach Okien, a koszty wymiany software'u są nieakceptowalne.

Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że w Windowsie XP nie stosowano jeszcze narzędzi telemetrycznych. Dla niejednego użytkownika ważne jest zaś, aby oprogramowanie go po prostu nie szpiegowało.

Mimo wszystko trzeba pamiętać, że odwiedzenie internetu z poziomu komputera, którego system otrzymał ostatnią poprawkę bezpieczeństwa ponad pół dekady temu, jest napraszaniem się o kłopoty.

fot. Pixabay, StatCounter


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto