A A A

Wirus, który konfiguruje własne proxy

2 sierpnia 2019, 14:20
Naukowcy ostrzegają przed wirusem, który konfiguruje na zainfekowanych komputerach własną sieć proxy.
Wirus, który konfiguruje własne proxy

Pojawił się nowy rodzaj szkodliwego oprogramowania, atakującego komputery z systemem Windows. SystemBC po zainfekowaniu peceta konfiguruje na nim serwer proxy, który wykorzystuje do generowania szkodliwego ruchu sieciowego. Co gorsza, zazwyczaj instaluje się w pakiecie z innym, bliżej nieokreślonym szkodnikiem, więc wykrycie go na komputerze oznacza, że maszyna najpewniej została zainfekowana dwoma wirusami.

O zagrożeniu pisze serwis ZDNet. Zostało ono rozpoznane przez naukowców z Proofpoint, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Na informacje o nim natknęli się na nielegalnych forach czarnorynkowych. Pierwsze ślady związane z SystemBC pojawiły się w kwietniu, a do obiegu miał trafić w maju.

W praktyce stworzenie przez wirusa serwera proxy wiąże się z powstaniem specjalnego tunelu, którym inne szkodniki mogą wnikać do systemu, omijając lokalne firewalle. Badacze uważają, że podobne do SystemBC oprogramowanie mogło być wykorzystywane też przez twórców bankowego trojana DanaBot oraz Maze, popularnego wśród hakerów narzędzia ransomware.

Badacze z Proofpoint obawiają się, że możliwość maskowania za pomocą nowego wirusa innej niepożądanej działalności szybko przyczyni się do wzrostu jego popularności.

fot. 123RF


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Morele.net ukarane za wyciek danych
19 września 2019
Popularny sklep będzie musiał zapłacić ogromną karę za uchybienia, które doprowadziły do wycieku danych 2,2 milionów klientów.


Facebook zaprezentował Portal TV
19 września 2019
Niewielkie urządzenie wyprodukowane przez koncern Zuckerberga ułatwia dostęp do usług streamingowych i pozwala przenieść wideorozmowy do salonu.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto