A A A

Wirusy na portalach społecznościowych. Jak się ich ustrzec?

3 lipca 2016, 14:00
Media społecznościowe zadomowiły się w naszym życiu na dobre. Niestety to nie tylko miejsce na którym możemy pooglądać zdjęcia znajomych czy porozmawiać. Czyha na nas tam wiele niebezpieczeństw, a konkretniej wirusów internetowych.
Wirusy na portalach społecznościowych. Jak się ich ustrzec?

Fałszywe informacje na porządku dziennym

W Polsce aż 280 tys. komputerów zostaje zainfekowanych każdego dnia! Co gorsze, również nasze urządzenia mobilne przez coraz większe zaawansowanie systemów padają coraz częściej ofiarą hakerów. Konkursy w których praktycznie każdy wygrywa, podchwytliwe nagłówki fałszywych wiadomości - to wszystko ma sprawić, że damy złapać się w siatkę i będziemy wykorzystani przez tylko czekających na to twórców wirusów. Na każdym kroku musimy być czujni ponieważ nawet wpisy naszych znajomych mogą być zawirusowane.

„Pierwszy raz w życiu udało mi się wygrać. Ten smartfon jest w końcu mój!" - konkursy, które docelowo są oczywiście fałszywką mającą nas zwabić do kliknięcia w link to chleb powszedni na Facebooku i podobnych portalach. Niestety naiwność ludzka i chęć zdobycia atrakcyjnego sprzętu sprawia, że klikamy bezmyślnie co może zaowocować strasznymi skutkami - skasowaniem naszych danych z komputera, zawirusowaniem naszych plików oraz konta na portalu społecznościowym.

„Słynny YouTuber nie żyje". Pierwsza myśl? Co? Jak to? Muszę o tym przeczytać i... znów dajemy się złapać wchodząc na stronę, która tylko czeka aby zawirusować nasz komputer. Co gorsza właśnie takie fałszywe aktualności jak i informacje o konkursach mogą pozbawić nas gotówki. Większość z nich prosi o podanie swojego numeru telefonu na który przyjdzie SMS z hasłem. Wpisujemy je nie patrząc na regulamin, który informuje, że będziemy od teraz otrzymywać płatne wiadomości. Tak! Zapłacimy za przychodzące SMS-y i to nie mało.

Przezorny dwa razy ubezpieczony

Przysłowie to jest aktualne i zapewne tak będzie przez bardzo długi czas. Oczywiście dotyczy ono także naszych działań w Internecie. Aktywność osób tworzących wirusy będzie jeszcze widoczna przez bardzo długi czas dlatego musimy mieć oczy szeroko otwarte przeglądając portale społecznościowe. Nie klikajmy w potencjalnie niebezpieczne linki, nie łudźmy się łatwą wygraną czy też z przymrużeniem oka czytajmy sensacyjne nagłówki aktualności. Niestety jesteśmy tylko ludźmi i mogą zdarzyć się nam pomyłki dlatego warto zainteresować się zakupem specjalnego oprogramowania antywirusowego. Ciekawą propozycją jest G Data Internet Security, czyli wszechstronna ochrona przed wirusami i hakerami z niezawodnym firewallem.

Pamiętajmy, że zło czyha na nas nie tylko na ulicy. Internet czyli nieograniczone źródło informacji posiada swoje czarne strony. Warto wiedzieć o zagrożeniach jakie możemy spotkać przeglądając strony internetowe. Podstawą jest wiedza dlatego pomyślmy dwa razy zanim klikniemy w jakiś link. Używajmy skutecznego programu antywirusowego oraz używajmy zawsze unikalnych haseł.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (17)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto