A A A

Włochy: big tech nie jest tu mile widziany

19 stycznia 2022, 05:50
Wielkie koncerny technologiczne zmagają się z włoskimi sankcjami.
Włochy: big tech nie jest tu mile widziany

GAFA na celowniku

Amazon, Meta czy Apple często bywają nękane przez włoskie władze. W zeszłym roku włoski organ ochrony konkurencji Autorita Garante della Concorrenza e del Mercato (AGCM) nałożył na Amazon grzywnę w wysokości 1,13 mld euro, ukarał też Google'a "mandatem" w wysokości 107 mln euro, a właścicielowi Facebooka kazał zapłacić 7 mln. Nie są to wszystkie kary finansowe nałożone na big tech w ostatnim czasie przez włoską administrację.

Meta ma zapłacić za rzekome nieprawidłowości w wykorzystywaniu danych, Google za „nadużywanie dominującej pozycji" w zakresie dostarczania oprogramowania pojazdów, a gigantyczną karę na Amazon nałożono za agresywne zachęcanie włoskich sprzedawców do korzystania z platformy Fulfillment by Amazon.

Włosi górą

Renaud Foucart, wykładowca na brytyjskim Uniwersytecie w Lancasterze mówi, że grzywna, którą ukarano Amazon, jest przejawem pewnego trendu wśród organów regulacyjnych poszczególnych państw UE, bo szczegółowe dochodzenia na poziomie wspólnoty są zbyt przewlekłe. W związku z tym, jak twierdzi Foucart „Krajowi regulatorzy chcą pokazać, że są aktywni, że faktycznie coś robią".

Amazon odrzuca oskarżenia i zamierza złożyć odwołanie od decyzji AGCM. „Proponowana grzywna i środki zaradcze są nieuzasadnione i nieproporcjonalne" – powiedział rzecznik firmy.

fot. DavidRockDesign – Pixabay

 


Piotr Bogucki
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto