A A A

Wszystko, co trzeba wiedzieć o czyszczeniu laptopa

17 grudnia 2016, 10:00
Laptop to urządzenie, z którego korzystamy niemal codziennie. Ma to oczywiście wpływ na jego czystość. Zabrudzenia na klawiaturze i ekranie to pierwsze oznaki tego, że komputer wymaga czyszczenia.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o czyszczeniu laptopa

Jak się okazuje, większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że laptop wymaga regularnego czyszczenia. I nie chodzi tu jedynie o zewnętrzną obudowę - brud i kurz wewnątrz negatywnie wpływają na pracę laptopa. Objawia się to szybszym przegrzewaniem, zawieszaniem, wolniejszym uruchamianiem aplikacji i głośną pracą wentylatora. W konsekwencji może to doprowadzić nawet do uszkodzenia procesora lub płyty głównej.

Pewne elementy można i wręcz należy wyczyścić samemu - dotyczy to głównie klawiatury, ekranu i obudowy zewnętrznej. Trzeba przy tym pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, o których wspominamy w dalszej części artykułu. Jeśli chodzi o czyszczenie wnętrza laptopa, to jest to już dużo bardziej skomplikowany proces, który wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Najlepiej jest zlecić to zadanie fachowcom.

ABC użytkownika laptopa

Podstawowe czyszczenie laptopa, które można wykonać samodzielnie, zaczynamy od klawiatury i touchpada. Na początek trzeba odwrócić laptopa i potrząsnąć nim, aby pozbyć się okruchów i innych dużych zabrudzeń spod klawiszy. Pomocna może się tu okazać puszka sprężonego powietrza i drobny pędzelek. Wierzchnią stronę klawiszy oraz touchpad można wyczyścić wilgotną ścierką. Nie zaleca się samodzielnego podważania i wyciągania klawiszy - ich mocowania są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić.

Następnym krokiem jest wyczyszczenie matrycy. Wykorzystujemy do tego celu specjalny płyn do czyszczenia ekranów lub ewentualnie nasączone chusteczki do czyszczenia okularów. Najważniejsza zasada - nie spryskujemy bezpośrednio ekranu środkiem do czyszczenia. Ściekający płyn może dostać się do wnętrza obudowy i spowodować poważne uszkodzenia. Wystarczy delikatnie nawilżyć ścierkę i przetrzeć ekran.

Odpowiedniej pielęgnacji wymaga też cała obudowa zewnętrzna. Co prawda nie ma ona większego wpływu na działanie laptopa, ale dzięki niej praca jest przyjemniejsza Z biegiem czasu na obudowie pojawia się na coraz grubsza warstwa kurzu, tłuste ślady oraz inne zabrudzenia. Do ich usunięcia można wykorzystać płyn do czyszczenia ekranu - doskonale rozpuszcza on tłuszcz. Użycie wody przyniesie odwrotny skutek, bo zamiast czyścić, rozetrzemy zabrudzenia. Należy zwrócić też uwagę na wszystkie porty, w których gromadzi się kurz. Tu ponownie przyda się puszka ze sprężonym powietrzem.

Liczy się wnętrze

Zazwyczaj wiemy, kiedy trzeba wyczyścić ekran, klawiaturę lub obudowę zewnętrzną laptopa - robimy to, gdy zauważymy pierwsze zabrudzenia. W przypadku wewnętrznych elementów sprawa jest nieco trudniejsza. Wszystko zależy od warunków, w jakich korzystamy ze sprzętu. W przypadku bardzo zakurzonych i zapylonych pomieszczeń, zaleca się czyszczenie co pół roku. Jeśli laptop jest używany przez kilka godzin dziennie, w typowo domowych lub biurowych warunkach, wystarczy czyszczenie co 8-10 miesięcy. Sporadycznie wykorzystywany komputer potrzebuje czyszczenia przynajmniej raz na rok.

Większości użytkowników przychodzą do głowy samodzielne rozwiązania - najczęściej wykorzystanie puszki ze sprężonym powietrzem i przedmuchanie otworów wentylacyjnych. Nie jest to jednak zalecane - kurz, który nazbierał się wewnątrz układu chłodzenia, zostaje wepchnięty głębiej. Poza tym, czyszczenie wnętrza laptopa, to nie tylko usunięcie zanieczyszczeń z radiatora i wentylatora. Konieczna jest także wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze, karcie graficznej oraz mostku północnym. W niektórych modelach zaleca się też czyszczenie łożyska wentylatora i nałożenie nowego smaru silikonowego.

Wbrew pozorom, samodzielne czyszczenie wnętrza laptopa jest bardzo trudne. Rozkręcenie obudowy i demontaż poszczególnych elementów to wyzwanie nawet dla doświadczonego majsterkowicza. Szczególnie, gdy dysponuje on tylko śrubokrętem i filmami z YouTube'a. Brak wiedzy i odpowiednich narzędzi, często prowadzi do urwania taśmy lub gniazda, albo uszkodzenia płyty głównej na skutek zwarcia. Samo nałożenie pasty termoprzewodzącej wymaga odpowiedniej precyzji - nie może być jej za dużo, ani za mało.

Wnioski

Regularnie czyszczony laptop odwdzięczy się długą i bezawaryjną pracą. O podstawową higienę możemy zadbać sami - czysta klawiatura i ekran umilą nam codzienną pracę lub rozrywkę. Jednak okresowe czyszczenie wnętrza notebooka warto zlecić komuś doświadczonemu. Większość serwisów laptopów oferuje taką usługę. Specjaliści wyczyszczą dokładnie laptopa, wymienią pastę termoprzewodzącą i dodatkowo zaoferują gwarancję. Ceny, w zależności od modelu laptopa i dokładnego zakresu działań, wahają się w granicach 50 - 100 zł.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
18 grudnia 2016, 10:11
Witam! Nie wiem na ile to skuteczne, ale ja w swoim "Lenovo G580AH" mam fabrycznie zainstalowany programik "Lenovo Energy Management" - i jest tam opcja "Usuwanie kurzu". Gdy kliknę "Uruchom" wiatraczek kręci się szybciej przez ok. 3 minuty i teoretycznie powinien wydmuchiwać kurz na zewnątrz. Co do stacjonarnego PC... Ja nigdy się nie bawiłem w rozbieranie chłodzenia czy wymianę pasty termoprzewodzącej. Najzwyczajniej w świecie 2 - 3 razy w roku odkręcam obudowę, przelecę wiatraczki pędzelkiem (takim dla dzieci do farbek) - i zawsze to trochę pomaga. Resztki tych "kotów" (paprochów) delikatnie wysysam odkurzaczem samochodowym i... Gra gitara! :P
kamel16
kamel16
18 grudnia 2016, 09:42
W artykule brakło jednej informacji. Laptop należy czyścić wtedy, gdy temperatura jego podzespołów wzrasta. Można to przecież monitorować. Jeżeli temperatury laptopa nie powodują throttlingu, chłodzenie nie hałasuje nadmiernie, to po co go czyścić? Dla sportu? Rozkręcenie laptopa to ryzyko. Można coś uszkodzić, urwać zatrzaski, jakieś gniazda etc. Może i owszem, dla doświadczonego specjalisty jest ono niewielkie, ale w każdym przypadku większe od zera. Zastanawia mnie też prawdziwość informacji, że laptopa należy czyścić co 8-12 miesięcy. Jak to się dzieje, że jeszcze całkiem niedawno temu obudowy laptopów były zaplombowane, wkręty zalane jakimś dziwnym lakiem i nie wolno było ich tknąć, bo oznaczało to utratę 24 miesięcznej gwarancji? Mimo tego nikt nie narzekał na przegrzewanie się czegokolwiek. Nie chodźcie z laptopem do łóżka, nie kładźcie go na kocach, dywanach, a nic nie trzeba będzie czyścić. Druga sprawa- ile jest przypadków, gdy komputer (czasem nawet i stacjonarny) działał dobrze, ktoś chciał go profilaktycznie wyczyścić, zaczął rozbierać komputer, ściągać chłodzenie, zmieniać pasty, a przy okazji go całkowicie unieruchomił? Nadgorliwość nie popłaca.
Krzysko
Krzysko
17 grudnia 2016, 21:46
Spóźnieni o 1 dzień, benchmark był pierwszy.
EUROPA
EUROPA
17 grudnia 2016, 18:29
To mi się podoba- krótko, zwięzle i na temat !!!
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto