A A A

Wyciekły dane 700 milionów użytkowników LinkedIn

30 czerwca 2021, 13:00
To jeden z największych w historii przypadków przejęcia danych.
Wyciekły dane 700 milionów użytkowników LinkedIn

Dane na sprzedaż

22 czerwca na jednym z popularnych hakerskich forów ogłoszono chęć sprzedaży danych 700 milionów użytkowników portalu LinkedIn. Udostępniono również ich próbkę – szczegółowe informacje o milionie osób zarejestrowanych na platformie. Według danych serwisu Restore Privacy, który przeprowadził analizę wycieku, opublikowane informacje są autentyczne i aktualne (pochodzą z lat 2020–2021).

Restore Privacy pisze, że wyciek dotyczy:

 

  • adresów e-mailowych
  • imion i nazwisk
  • numerów telefonów
  • adresów zamieszkania
  • zapisów danych geolokacjyjnych
  • nazw użytkowników LinkedIn i URL profilu
  • danych o życiu osobistym i pracy
  • informacji o płci
  • kont w innych mediach społecznościowych

 

 

Historyczny wyciek

Osoba proponująca sprzedaż danych zapewnia, iż wyciek zawiera informacje o 92% użytkowników LinkedIn. W prywatnej korespondencji z portalem Restore Privacy haker poinformował, że dane zdobył dzięki systemowi LinkedIn API. Sam portal wypowiadając się dla Restore Privacy zaprzecza jednak, że wszystkie informacje o użytkownikach mogły zostać pozyskane w ten sposób. LinkedIn wydał już oficjalne oświadczenie na temat całej sprawy.

Upublicznienie tak znacznej ilości danych oznacza m.in. niebezpieczeństwo kradzieży tożsamości i prób phishingu, które mogą być przeprowadzone z wykorzystaniem przejętych informacji. Cyberprzestępcy, łącząc najnowszy wyciek z poprzednimi, związanymi z innymi portalami, będą stanie bez trudu skonstruować szczegółowe profile osobowe użytkowników.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto