A A A

Wyciekły dane 9 mln klientów EasyJet

20 maja 2020, 11:20
Tanie linie lotnicze padły ofiarą ataku hakerów.
Wyciekły dane 9 mln klientów EasyJet

Przewoźnik poinformował o utracie cennych danych.

Do włamania doszło najprawdopodobniej jeszcze w styczniu. Firma jednak o nim nie informowała, co tłumaczy chęcią wcześniejszego oszacowania szkód wyrządzonych przez hakerów. Prawdopodobnie za atakiem stoi zorganizowana grupa przestępcza.

 

Dane 9 mln klientów zagrożone?

Jak się okazuje, wyciekły informacje dotyczące ok. 9 mln klientów linii lotniczych, jednak według EasyJet dane paszportowe podróżnych są bezpieczne. Firma uprzedza klientów przed rzekomymi próbami kontaktu ze strony osób podających się za jej przedstawicieli. Każdy poszkodowany zostanie w najbliższym czasie poinformowany o sytuacji.

Gorszą informacją jest to, że wraz z danymi wypłynęły też informacje o 2208 kartach płatniczych wykorzystywanych przez klientów linii lotniczych. EasyJet przekazał już informacje o tym operatorom takim jak Mastercard czy Visa.

 

Winne Chiny?

Agencja Reuters informuje, że prawdopodobnym autorem ataku jest grupa hakerów z Chin, podejrzewana w przeszłości o podobną działalność. Nie wyklucza się motywów politycznych, bo ugrupowanie prawdopodobnie powiązane jest z chińskimi służbami bezpieczeństwa. Ambasada Chin nie wydała komunikatu w tej sprawie.

Pracowników EasyJet czeka sporo pracy związanej z niwelowaniem negatywnych skutków wycieku. Koncern prawdopodobnie zapłaci też karę za nienależyte zabezpieczenie danych. Takie przypadki miały już miejsce w przeszłości.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto