A A A

Wygasła licencja Google'a w smartfonach Huawei [uaktualnienie]

17 sierpnia 2020, 15:10
Ze względu na brak licencji starsze smartfony Huawei mogą nie dostać już aktualizacji Google'a.
Wygasła licencja Google'a w smartfonach Huawei [uaktualnienie]

 

Koniec wsparcia

Starsze modele telefonów Huawei mimo wszystko dalej cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje parametry. Mimo że smartfony nie ulegają awariom i użytkownicy cieszą się nimi przez lata, teraz prawdopodobnie większość osób rozważy zakup nowego smartfona i to od innego producenta. Wszystko za sprawą wygaśnięcia licencji Google'a dla Huawei, co oznacza, że posiadacze starszych smartfonów producenta nie otrzymają aktualizacji systemu Android ani ulepszeń Google'a.

 

Wojna handlowa

O problemach koncernu Huawei w związku z wytycznymi narzuconymi przez Stany Zjednoczone pisaliśmy wiele razy. Do tej pory starsze smartfony producenta działały na ekosystemie Google'a, ale nowości produkowane były już ze specjalnie opracowanym autorskim ekosystemem Huawei. Wsparcie Google'a dla wcześniejszych modeli uległo właśnie przedawnieniu. O tym, że Google przedłuża licencję dla użytkowników aparatów marki Huawei wiadomo było od dawna. Miało to na celu umożliwienie dotychczasowym posiadaczom smartfonów chińskiego producenta przeniesienie się na inny sprzęt.

Ten ruch nie sprawił jednak, że użytkownicy masowo przesiedli się na urządzenia innych producentów. Wygaśnięcie licencji oznacza, że teraz wyłącznie Huawei odpowiada za aktualizowanie swoich urządzeń. W związku z zakończeniem współpracy Huawei i Google, uaktualnione usługi giganta z Mountain View nie będą już dostarczane do urządzeń.

 

Bezpieczeństwo

Największym ciosem dla posiadaczy chińskich smartfonów jest wpływ braku update'ów na bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Huawei może jednak uaktualniać smartfony o łatki, ponieważ są one upublicznione przez Google'a. Na razie nie wiadomo, czy ze względu na wygaśnięcie licencji Google będzie mógł wciąż dystrybuować swoje aplikacje na smartfonach koncernu, czy też całkowicie wycofa się ze współpracy z chińskim producentem. Na ten moment brakuje informacji, co dalej ze smartfonami Huawei, które straciły wsparcie ze strony Google'a.

 

Uaktualnienie

Huawei ma dostęp do aktualizacji systemowych i poprawek bezpieczeństwa od Android poprzez Android Open Source Project. Firma w wydanym komunikacie zapewnia, że będzie wdrażała nowe aktualizacje oprogramowania, poprawki systemowe i błędów, zapewniając jednocześnie kompatybilność i ciągłość działania urządzeń. Plan aktualizacji bezpieczeństwa dla smartfonów chińskiego koncernu można znaleźć na stronie: https://consumer.huawei.com/en/support/bulletin/

Użytkownicy telefonów starszej generacji tego producenta, działających w oparciu o Google Mobile Services, mają dostęp do Google Play, z którego mogą pobierać aplikacje i aktualizacje. Działanie aplikacji bazujących na GMS również pozostaje bez zmian, czytamy w oświadczeniu koncernu.

fot. Pixabay


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto