A A A

Xerox chce kupić HP

7 listopada 2019, 09:15
Przedstawiciele koncernu HP potwierdzili, że prowadzą rozmowy z Xeroksem.
Xerox chce kupić HP

Dziennik „The Wall Street Journal" informuje, że firma Xerox rozważa przejęcie koncernu HP – producenta drukarek i komputerów. Według przedstawiciela HP oferta zakupu została złożona przez Xeroksa 5 października.

„The Wall Street Journal" utrzymuje, że Xerox jest skłonny zaoferować za HP sumę 27 miliardów dolarów. Transakcja wydaje się o tyle dziwna, że HP jest wyceniany na 27–29 miliardów dolarów, Xerox zaś – na niewiele ponad 8 miliardów dolarów. Przedstawiciel HP potwierdził dziennikowi, że obecnie trwają rozmowy między obydwoma firmami.

Dzień wcześniej firma Xerox ogłosiła, że sprzedaje należące do niej 25% udziałów w działającej od wielu lat w regionie Azji i Pacyfiku spółce joint venture Fuji-Xerox, specjalizującej się w usługach zarządzania dokumentami. Wpływy z transakcji, szacowane na 2,3 miliarda dolarów, mogłyby posłużyć do sfinansowania oferty złożonej koncernowi HP. Z kolei w roku ubiegłym koncern odrzucił propozycję połączenia się z japońskim holdingiem Fujifilm (za kwotę 6,1 miliarda dolarów).

HP ma za sobą częste zmiany kierownictwa i gorszy okres finansowy (w III kwartale 2019 r. przychody ze sprzedaży drukarek spadły o 5% w stosunku do roku ubiegłego). W ciągu kolejnych miesięcy koncern czeka restrukturyzacja, w wyniku której pracę straci 9 tysięcy osób zatrudnionych w oddziałach na całym świecie.

Hewlett-Packard był jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które przyczyniły się do powstania Doliny Krzemowej (i prawdopodobnie archetypem „firmy założonej w garażu"). W 2014 roku podzielono je na dwa koncerny: HP Inc. (sprzedający drukarki i komputery osobiste) oraz HP Enterprise (dostarczający serwery i oprogramowanie dla przedsiębiorstw).

Dzięki połączeniu koszty działalności firm Xerox i HP mogłyby spaść rocznie o 2 miliardy dolarów. Dla Xeroksa przejęcie HP byłoby szansą na powiększenie oferty drukarek domowych i biurowych oraz rozwinięcie świadczonych firmom zewnętrznym usług druku i zarządzania dokumentami.

fot. Xerox


Adam Wiśniewski
Tagi: HP, Xerox
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto