A A A

Xerox rezygnuje z przejęcia Hewlett-Packarda

1 kwietnia 2020, 10:50
Kryzys związany z epidemią koronawirusa spowodował, że Xerox zrezygnował z zakupu konkurencyjnego przedsiębiorstwa.
Xerox rezygnuje z przejęcia Hewlett-Packarda

Pogłoski o przejęciu firmy Hewlett-Packard pojawiły się w połowie ubiegłego roku, kiedy szefowie koncernów HP i Xerox rozpoczęli negocjacje. Nie doprowadziły one jednak do porozumienia i w grudniu 2019 r. Xerox zaproponował przejęcie, oferując po 22 dolarów za akcję. Ta propozycja, warta w sumie ponad 33 mld dolarów, nie spodobała się zarządzającym HP, którzy stwierdzili, że fuzja na takich warunkach nie ma sensu.

Kierownictwo HP zwróciło uwagę, że taki sposób przejęcia firmy nie niesie ze sobą żadnej informacji na temat dalszego rozwoju koncernu. W ofercie nie ma mowy o gotowości utrzymania zatrudnienia i dalszego finansowania spółki, nie pokazuje ona też, w jaki sposób Xerox miałby po takiej transakcji utrzymać płynność finansową, skoro w ostatnich kwartałach jego przychody były mniejsze od zakładanych i w ciągu roku spadły z 10,2 mld do 9,2 mld dolarów.

Ostateczna decyzja o rezygnacji z zakupu HP podana została we wtorek (31 marca br.), ale pierwsze sygnały o jej podjęciu pojawiły się już 2 tygodnie temu. Dyrektor generalny Xerox John Visentin powiedział wtedy, że „rozważne jest odłożenie" wszystkich działań związanych z przejęciem HP.

W oświadczeniu firmy Xerox dla mediów podano, że „podjęcie takiego kroku może rozczarować, ale firma priorytetowo traktuje zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pracowników, klientów, partnerów i innych współpracowników". Jednocześnie podkreślono, że wciąż w opinii CEO firmy połączenie obu przedsiębiorstw jest ekonomicznie uzasadnione „Niechęć zarządu HP do zaangażowania się w fuzję i wielomiesięczna taktyka opóźniania każdej decyzji okazały się stratą dla akcjonariuszy HP, którzy popierali transakcję" – czytamy w komunikacie.

Inne zdanie na ten temat ma CEO HP Enrique Lores, który w komentarzach podkreślił, że spółka jest silną firmą, ze zdrowym bilansem i sytuacją finansową pozwalającą na pokonywanie tak nieprzewidzianych wyzwań jak globalna pandemia. Stwierdził też, że firma koncentruje się obecnie na poradzeniu sobie z sytuacją wywołaną koronawirusem, i utrzymał stanowisko zarządu HP, według którego propozycja firmy Xerox „zasadniczo nie doceniała pozycji HP".

W czasie wtorkowych notowań na nowojorskiej giełdzie akcje HP po ogłoszeniu informacji spadły o 5,1% (do poziomu 17,1 dolara), natomiast akcje Xeroksa wzrosły o 5,6%.

fot. HP

 


Piotr Rabiej
Tagi: HP, Xerox
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto