A A A

YouTube przywraca do pracy żywych moderatorów

22 września 2020, 08:30
Filtry bazujące na sztucznej inteligencji okazały się być surowymi cenzorami w największym portalu z klipami wideo.
YouTube przywraca do pracy żywych moderatorów

Zawiodły algorytmy filtrowania

Platformy społecznościowe takie jak Facebook, Twitter czy YouTube ze względu na liczbę użytkowników i zamieszczane w serwisach materiały są właściwie skazana na korzystanie z automatycznych mechanizmów usuwania nienawistnych lub wprowadzających w błąd treści. Specjaliści TouTube'a przekonali się jednak, jak bardzo zawodne bywają filtry bazujące na sztucznej inteligencji.

 

Norma razy dwa

Sytuacja epidemiologiczna przyspieszyła wdrażanie mechanizmów automatycznej cenzury w serwisie wideo należącym do koncernu Google. Neal Mohan, jeden z dyrektorów YouTube'a, przyznał jednak w rozmowie z dziennikiem „Financial Times", że algorytmy wykorzystywane w systemach filtrujących przyczyniły się do usunięcia z portalu zbyt dużej liczby filmów.

Między kwietniem a czerwcem z portalu YouTube zostało skasowanych automatycznie około 11 milionów klipów, czyli dwukrotnie więcej niż zazwyczaj. Autorzy takich materiałów odwołali się od decyzji o usunięciu 320 tysięcy razy – i okazało się, że należało uwzględnić mniej więcej 50% reklamacji (zamiast 25%, tak jak zazwyczaj bywało wcześniej).

Szefowie YouTube'a podjęli w związku z tym decyzję o przywróceniu do pracy części żywych moderatorów. Mechanizmy automatyczne sprawdzają się podczas usuwania materiałów naruszających zasady portalu w sposób oczywisty, ale okazują się przesadnie wyczulone na treści, w których należy rozpoznać kontekst wypowiedzi albo odróżnić dowcip od fake newsa.

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Rusza Apple One
30 października 2020
Koncern Apple rozpoczyna sprzedaż subskrypcji na pakiet gier, usług muzycznych, telewizyjnych i chmurowych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto