A A A

YouTube zainwestuje 100 milionów dolarów w Shorts

4 sierpnia 2021, 15:00
Krótkie filmy na platformie YouTube mają powtórzyć sukces TikToka.
YouTube zainwestuje 100 milionów dolarów w Shorts

Pieniądze dla influencerów

YouTube uruchamia Shorts Fund – fundusz, w ramach którego wypłaci łącznie 100 milionów dolarów influencerom nagrywającym YouTube Shorts. Firma będzie przyznawać twórcom aż 10 000 dolarów miesięcznie za aktywne nagrywanie krótkich filmików w ramach nowej funkcji na platformie. Shorts to wprowadzona niedawno na YouTube'a niekończąca się „ściana" kikunasto- i kilkudziesięciosekundowych klipów wideo, przypominających te nagrywane na TikToku i – od jakiegoś czasu – na Instagram Reels. Inwestując znaczne środki w swoją funkcję YouTube chce pokonać konkurencję w postaci chińskiego giganta.

 

Jak zarobić na Shorts

YouTube wymaga, by te materiały wideo tworzone w ramach Shorts, które mają kwalifikować influencera do potencjalnej wypłaty, były oryginalne, czyli nieprzeniesione z TikToka ani Reels. Przyznanie twórcy pieniędzy będzie zależeć również od jego popularności i lokalizacji. Obecnie YouTube bierze pod uwagę dziesięć krajów, w których influencerzy mogą mieć nadzieję na zastrzyk gotówki (m.in. USA, Wielką Brytanię, Indie i Brazylię).

Fundusz jest częścią eksperymentów platformy Google'a z monetyzacją YouTube Shorts. Tradycyjny model zarabiania oparty na wyświetlanej przed filmem reklamie nie jest tu oczywisty. Ze względu na specyfikę Shorts (a więc „ścianę" bardzo krótkich klipów wideo) reklamy mogłyby być dla użytkowników bardzo uciążliwe. YouTube nie wie jeszcze, na jaki model monetyzacji ostatecznie się zdecyduje.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Twitter proponuje ugodę
21 września 2021
Portal jest skłonny zapłacić wprowadzonym w błąd inwestorom ponad 800 milionów dolarów.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto