A A A

Z klocków Lego i części smartfona zbudowali mikroskop

25 czerwca 2021, 09:00
Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze i Münster tanim sposobem opracowali mikroskop o wysokiej rozdzielczości.
Z klocków Lego i części smartfona zbudowali mikroskop

Instrukcja składania mikroskopu jest dostępna dla wszystkich

Zdaniem prof. Timo Betza z Uniwersytetu w Getyndze, współautora projektu, zrozumienie nauki ma kluczowe znaczenie dla podejmowania decyzji i przynosi wiele korzyści w życiu codziennym, pomaga rozwiązywać problemy i pobudza kreatywność. Oczywistą barierą w dostępie do nauki są ceny sprzętu laboratoryjnego. Koszt zakupu mikroskopu o wysokiej rozdzielczości sprawia, że dla dużej liczby studentów tego rodzaju „zabawki" są nieosiągalne.

Rozwiązanie? Zaskakująco wysokiej jakości modułowy mikroskop odpowiedni do celów edukacyjnych w dziedzinie biofizyki można zbudować z klocków Lego oraz odpowiednich części optycznych. Konstruktorzy wykorzystali parę akrylowych soczewek okularowych, które połączyli przezroczystą taśmą w całość, oraz plastikowy obiektyw aparatu iPhone'a 5. Moduły te można kupić za ok. 2–4 euro na eBayu.

Jak skonstruować tani, ale dobrej jakości mikroskop? Naukowcy opracowali zestaw instrukcji, w którym krok po kroku prowadzą czytelnika przez składanie mikroskopu, jednocześnie ucząc podstaw mikroskopii. Przewodnik jest dostępny w języku angielskim, niemieckim, holenderskim i hiszpańskim. Można go pobrać z repozytorium GitHub. Materiały są rozpowszechniane na licencji Creative Commons.

– Mamy nadzieję, że ten modułowy mikroskop będzie używany w salach lekcyjnych i domach na całym świecie, aby ekscytować i inspirować dzieci nauką – podsumowuje Betz.

fot. Göttingen University


Katarzyna Bielińska
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Google aktualizuje harmonogram
27 lipca 2021
Poznaliśmy szczegóły nowego planu wdrażania w przeglądarce Chrome tzw. piaskownicy prywatności, mechanizmu FLoC i wyłączania obsługi...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto