A A A

Z wyspy na kontynent

4 lipca 2021, 08:00
Kartograficzny projekt społecznościowy OpenStreetMap rozważa przeprowadzkę z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej.
Z wyspy na kontynent

Sukces i problemy

OpenStreetMap, uruchomiony w 2004 roku przez Brytyjczyka Steve'a Coasta, zainspirowanego sukcesem Wikipedii, osiągnął w roku 2018 liczbę 4,5 mln zarejestrowanych użytkowników. Edytują oni mapy korzystając z zapisanych śladów GPS, zdjęć satelitarnych, map, do których wygasły prawa autorskie oraz własnej wiedzy na temat określonego obszaru.

Dzięki współpracy z organami administracyjnymi kilku krajów a także firmami, rządami i instytutami naukowymi (m.in. NASA) projekt opracował pełne źródła danych w wielu rejonach świata.

W związku z brexitem całe przedsięwzięcie może paść ofiarą braku porozumienia między Wielką Brytanią a UE w sprawie dalszego funkcjonowania na Wyspach.

Guillaume Rischard, skarbnik organizacji, w e-mailu wysłanym na początku lipca poinformował, że głównym powodem ewentualnej przeprowadzki są odmienne zdania Wielkiej Brytanii i UE w sprawie wzajemnego uznawania praw do baz danych. Chociaż obydwie strony mają umowę uznającą ochronę praw autorskich, obejmuje ona tylko prace o charakterze twórczym.

 

Po rozstaniu

Mapy nie są traktowane w ten sam sposób, ale do czasu brexitu podlegały ogólnounijnej umowie, która chroniła bazy danych. Jednak od czasu wyjścia z UE żadna baza danych opracowana w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 r. nie będzie chroniona w UE - i odwrotnie.

Inne obawy wymienione przez Rischarda to rosnącą złożoność i koszty „bankowości, finansów i korzystania z systemu PayPal w Wielkiej Brytanii" oraz niezdolność OSM do zabezpieczenia statusu organizacji charytatywnej, a także utratę adresów z końcówką „.eu".

 

Może do Polski?

Mapy opracowane w ramach OSM są używane przez duże koncerny, m.in. Apple'a, Microsoft i Ubera; w ostatnich latach powstały bardzo szczegółowe dokumenty, które mogą konkurować z tymi przygotowanymi przez państwowe instytucje kartograficzne i wielki firmy technologiczne, takie jak Google i Nokia.

W oświadczeniu prasowym Fundacja OpenStreetMap (właściciel marki) napisała: „Aktywnie badamy możliwości ochrony interesów społeczności OSM; jedną z nich jest przeniesienie serwisu do państwa członkowskiego UE. Do tej pory nie podjęliśmy żadnych decyzji".

Zatem cóż, zapraszamy do Polski. Macie dobre mapy, na pewno traficie.

fot.: OpenStreetMap – Sebastian Nanasik


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto