A A A

Za darmo przez komórkę

12 września 2007, 12:28
Za darmo przez komórkę

Szwajcarscy naukowcy uruchomili sieć komórkową, w której do połączenia między telefonami nie jest potrzebna infrastruktura sieciowa. Rozmowy można prowadzić zupełnie za darmo, a zastosowane rozwiązania technologiczne przypominają te z komputerowych sieci P2P.
Pomysłodawcą projektu o nazwie TerraNet jest Anders Carlius, który obmyślił nowatorskie rozwiązanie podczas pobytu na safari w Tanzanii. Carlius zauważył, że nie może dodzwonić się do kolegów, którzy jechali samochodem jedynie kilkanaście metrów od jego jeepa. Zaczął obmyślać system, który pozwoliłby łączyć się z telefonu na telefon bez pośrednictwa sieci komórkowej.

W systemie TerraNet rolę stacji bazowych przejmują same telefony. Każda komórka pełni rolę odbiornika-nadajnika o zasięgu około jednego kilometra i może pośredniczyć w rozmowie między użytkownikami sieci. Zainteresowanie projektem ze strony sieci komórkowych i producentów telefonów jest na razie nikłe. Jedynie Sony Ericsson zdecydował się przekazać na badania 3 miliony dolarów.

Źródło: The Inquirer


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
pawe song
pawe song
opera
14 września 2007, 11:51
Fajnie!
Fajny pomysł, szkoda, że producenci się tym nie interesują.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto