A A A

Zabójca z darknetu

9 kwietnia 2021, 09:50
Obywatel Włoch został zatrzymany po zapłaceniu bitcoinami za zamordowanie byłej partnerki.
Zabójca z darknetu

Nie zawsze warto jest opłacać usługi kryptowalutami

Europol (Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania) wziął udział w zidentyfikowaniu obywatela Włoch, który wynajął w internecie zabójcę i opłacił jego usługi bitcoinami.

 

Kto kupił BTC?

Specjaliści Europolu udzielili pomocy włoskiej policji pocztowej i komunikacyjnej (Polizia Postale e delle Comunicazioni) w ustaleniu tożsamości osoby, która korzystając z węzłów sieci TOR wyszukała w darknecie portal oferujący usługi płatnych zabójców i za jego pośrednictwem zleciła zamordowanie pewnej kobiety. Okazało się, że podejrzanym jest obywatel Włoch, a potencjalną ofiarą – jego była partnerka. Cena „usługi" wyniosła równowartość 10 tysięcy euro wypłaonych w bitcoinach.

Zadaniem Europolu było ustalenie, od kogo nabyto bitcoiny użyte przez zleceniodawcę. Dzięki analizie ruchu w sieci udało się wskazać konkretną (niewymienioną z nazwy) giełdę kryptowalut. Skontaktowali się z nią przedsatwiciele włoskich organów ścigania i otrzymali informacje na temat nabywcy BTC. W rezultacie do planowanego zabójstwa nie doszlo.

Agencje koordynujące współpracę policji z różnych krajów (takie jak Europol albo Interpol) wykorzystują rozmaite narzędzia pozwalające śledzić aktywność w ukrytej części sieci. Przykładowo, Interpol pracuje nad systemem Darkweb Monitor, które ma gromadzić dane o działalności przestępczej w darknecie i przekazywać je organom ścigania.

fot. Sammy Williams – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Trump triumfuje na giełdzie
24 stycznia 2022
Spółka specjalnego przeznaczenia (SPAC) współpracująca z mediami społecznościowymi Trumpa bije rekordy na giełdzie.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto