A A A

Zabronią stosowania technologii rozpoznawania twarzy?

29 czerwca 2020, 16:45
Grupa demokratów w Stanach Zjednoczonych chce wprowadzić do parlamentu projekt ustawy radykalnie traktującej algorytmy rozpoznawania twarzy.
Zabronią stosowania technologii rozpoznawania twarzy?

Problemy ze sztuczną inteligencją

Sztuczna inteligencja, wykorzystywana na szeroką skalę w poszukiwaniu osób podejrzanych o naruszenie prawa, nie jest nieomylna. Z tego powodu – i w związku z niesłusznymi aresztowaniami – grupa senatorów i parlamentarzystów w Stanach Zjednoczonych przygotowała projekt ustawy, która przewiduje zakaz stosowania narzędzi do rozpoznawania twarzy przez służby federalne i policyjne w tym kraju.

Projekt przepisów pod nazwą „The Facial Recognition and Biometric Technology Moratorium Act" (ustawa o zawieszeniu stosowania technologii biometrycznej i rozpoznawania twarzy) to próba uregulowania działań służb wykorzystujących możliwości sztucznej inteligencji.

 

Wykroczenia

W poszukiwaniu podejrzanych i sprawców służby specjalne w USA często sięgają po możliwości oprogramowania bazującego na sztucznej inteligencji. Jednak technologia, która miała pomagać, często staje się źródłem problemów niewinnych obywateli.

Według badań amerykańskich naukowców algorytmy stosowane w technologii rozpoznawania twarzy działają błędnie i mają problem z identyfikacją kobiet, a także osób o różnych odcieniach skóry, co prowadzi do niewłaściwych wyników identyfikacji.

Błędne rozpoznania są na tyle częste, że proponowane prawo chce uniemożliwić policji dalsze korzystanie z tej technologii. Senator Edward Makrey powiedział, że jedynym sposobem na ratowanie niewinnych obywateli przed bezpodstawnym aresztowaniem i związaną z tym traumą jest całkowity zakaz używania niedopracowanego narzędzia do rozpoznawania twarzy przez federalnych i policjantów.

fot. Pixabay


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Trump uderza w... Apple'a
11 sierpnia 2020
Zakaz korzystania z komunikatora WeChat może mieć fatalne skutki dla producenta iPhone'ów.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto