A A A

Zadowoleni użytkownicy Starlinka

25 lutego 2021, 10:30
Brytyjczycy mieszkający na wsi chwalą usługę firmy SpaceX.
Zadowoleni użytkownicy Starlinka

Gdy nie osiągasz średniej krajowej

Pierwsi mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy mieli okazję przetestować oferowaną przez firmę SpaceX usługę satelitarnego dostępu do sieci Starlink twierdzą, że są w stanie osiągnąć prędkości transmisji przekraczające 200 Mb/s

 

Wsi spokojna, wsi wesoła

Z satelitarnych łączy są szczególnie zadowoleni mieszkańcy terenów wiejskich. Ofcom, brytyjski regulator telekomunikacyjny, poinformował w maju ubiegłego roku, że średnia przepustowość łącza internetowego w krajyu wynosi 71,8 Mb/s; tymczasem na wsi wartość ta jest ponad trzykrotnie mniejsza (wynosi 20 Mb/s). Poza tym według przedstawicieli Ofcomu aż do 190 tysięcy domów nie można dotrzeć z łączami szerokopasmowymi.

Przeciętny użytkownik Starlinka może z kolei liczyć na prędkość transmisji wynoszącą średnio 175 Mb/s. Rekordowa szybkość odnotowana w Wielkiej Brytanii wyniosła 215 Mb/s. Zainteresowanie systemem Starlink jest na terenach wiejskich bardzo duże – potencjalnych klientów nie zraża ani opłata wstępna w wysokości 439 funtów (za sprzęt i aktywację), ani miesięczny abonament w wysokości 89 funtów.

 

Będzie szybciej

Elon Musk, szef SpaceX, spodziewa się zwiększenia przepustowości łącza do 300 Mb/s jeszcze w bieżącym roku. Obecne prędkości są zapewniane przez około 1000 satelitów wyniesionych w przestrzeń kosmiczną. Docelową liczbą jest 12 tysięcy orbiterów. Zagwarantują one – zdaniem Muska – dostęp do szerokopasmowych łaczy wszystkim mieszkańcom Ziemi już w 2022 roku; z kolei do końca najbliższego grudnia usługa ma być zaoferowana „na większej części globu".

fot. SpaceX


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Trump Social
22 października 2021
Były prezydent USA Donald Trump rzuca rękawicę sektorowi Big Tech i uruchamia własną aplikację społecznościową o nazwie TRUTH Social.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto