A A A

Zakaz stosowania zerowych taryf

16 września 2020, 10:30
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że stosowanie zerowych taryf na wybrane usługi narusza zasadę neutralności sieci.
Zakaz stosowania zerowych taryf

Koniec darmowych obiadów

Stosowane powszechnie przez operatorów komórkowych zerowe taryfy na niektóre usługi internetowe naruszają zasadę neutralności sieci – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

Do wybrańców nieodpłatnie?

Obowiązujące w całej Unii Europejskiej zasady neutralności sieci weszły w życie w 2016 roku. Zabraniają one m.in. traktować w sposób uprzywilejowany wybrane aplikacje (przykładowo, wymagać określonej przeglądarki WWW do odczytywania zawartości stron internetowych) oraz preferować konkretnych dostawców treści.

Operatorzy łączy sieciowych – zwłaszcza dostawcy usług komórkowych – powszechnie stosują jednak praktykę zerowych taryf (zero rating). Użytkownicy otrzymują w ramach abonamentu określoną pulę danych do wykorzystania, ale część ruchu nie jest rozliczana – przykładowo, połączenia z serwisami Facebook, Instagram czy YouTube albo z komunikatorami internetowymi traktowane są tak, jakby transmisja danych się nie odbywała.

 

Nad pięknym, modrym Dunajem

Orzeczenie TSUE jest związane ze sprawą prowadzoną przez węgierski urząd ds. mediów i komunikacji przeciwko operatorowi Telenor. Firma oferowała klientom dwa pakiety usług. Pierwszy z nich przewidywał w ramach abonamentu możliwość pobierania 1 GB danych z pełną prędkością i ograniczenie szybkości transmisji po przekroczeniu limitu. Jednocześnie nie był naliczany ruch do serwisów Facebook, Instagram i Twitter; zerowymi taryfami objęto także korzystanie z aplikacji WhatsApp i Messenger. Nabywcy drugiego pakietu mogli z kolei bez ograniczeń łączyć się z wybranymi serwisami z muzyką (m.in. Deezer i Spotify).

Węgierski regulator uznał, że praktyki Telenoru naruszają zasady neutralności sieci, ponieważ prowadzą do traktoania w sposób uprzywilejowany niektórych serwisów i aplikacji. Nakazał także wycofanie obydwu kwestionowanych ofert. Telenor odwołał się do sądu, a ten z kolei zwrócił się do TSUE z prośbą o rozstrzygnięcie sporu.

Unijny trybunał stwierdził, że umowy przewidujące zerowe stawki za transmisję danych i łączące je z blokowaniem lub spowalnianiem ruchu poza uprzywilejowaną taryfą ograniczają prawa użytkowników i naruszają zasadę neutralności sieci.

Jest to pierwsze orzeczenie TSUE w sprawach związanych z neutralnością internetu – i powinni się nim zainteresować zarówno polscy operatorzy, jak i UKE oraz UOKiK.

fot. Pixabay


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto